"Felelőtlenség" lenne a kutatók részéről humán reprodukciós célokra használni a génszerkesztést – közölte az Egészségügyi Világszervezet (WHO) új szakértői bizottsága, amely a biotechnológiai beavatkozással kapcsolatos tudományos, etikai, társadalmi és jogi kérdéseket vizsgálta Genfben tartott első ülésén.
A WHO főigazgatója, Tedros Adhanom Ghebreyesus tavaly decemberben hívta életre a bizottságot, miután egy kínai tudós novemberben bejelentette, hogy génszerkesztett ikrek létrehozásában segített.
"Jelenleg bárki részéről felelőtlenség lenne génszerkesztést használni gyerekek létrehozására, mivel a DNS-ben bekövetkező változások átöröklődhetnek a következő nemzedékekre" – húzták alá közleményükben a szakértők. A kétnapos genfi tanácskozást követően a bizottság kedden felszólította a WHO-t egy olyan központi adatbázis elkészítésére, amely a humán génszerkesztéssel foglalkozó kutatókat gyűjti egybe, a jelenleg zajló kutatások "átláthatósága" érdekében.
A WHO bejelentését megelőzően egy nemzetközi kutatókból és szakemberekből álló csoport az emberi petesejtet, spermát vagy embriót érintő génszerkesztés ideiglenes betiltására szólított fel. Az Egészségügyi Világszervezet bizottsága szerint nincs szükség ilyen szintű korlátozásra, ám a humán génszerkesztési kutatásokat kizárólag tudományos céllal, átlátható módon lenne szabad végezni.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos eredményeket is bemutató Facebook-oldalát.