Egyszerűbb dallamokat képes zongorán lejátszani egy új, háromdimenziós nyomtatóval készült mesterséges kéz.
A robotok keze sok feladat végrehajtása közben még 50 év kutatás után is ügyetlenebb, mint egy kisgyereké, ezért nagyon fontosak azok a tapasztalatok, amelyet Cambridge-i Egyetem kutatói szereztek egy új műkéz kifejlesztése során. Innovációjuk hozzájárulhat ahhoz, hogy minél jobb protéziseket és dolgozó robotkezeket lehessen létrehozni.
A cambridge-iek műkezén az emberi anatómiát utánzó ujjak még nem siklanak olyan virtuóz módon a billentyűkön, mint egy nagy zongoraművészé, de a Jingle Bells című karácsonyi dalt már egész tűrhetően lejátsszák.
A Josie Hughes által vezetett kutatócsoport a Science Robotics című szakfolyóirat legújabb számában mutatta be az új műkezet, amely - mint mondják - jelentős előrelépés az ügyes és mozgékony mesterséges kezek kifejlesztése felé. A "zenélő" műkéznek nincs saját motorja, ezért nem tudja aktívan mozgatni az ujjait. A csontvázszerű műkéz egy robotkarhoz csatlakozik, amely egyfajta csuklón keresztül helyezi el azt a kívánt módon a zongorán. A kéz egyaránt tartalmaz kemény és puha anyagokat, amelyek csontokat és szalagokat imitálnak, izmokat azonban nem. "Tudni akartuk, hogy mennyi mozgékonyságot érhetünk el a puszta mechanikával" - írják közleményükben a kutatók.