A Qualcomm bejelentette a világ első kijelző alá integrálható ultrahangos ujjlenyomat-olvasóját, amely jóval megbízhatóbb, mint az optikai elven alapuló érzékelők.
Sorjáznak az újdonságok a Qualcomm éves találkozóján, a Snapdragon Technology Summiton: bemutatták a gyártó legújabb, mobilplatformra készült csúcslapkáját, illetve bejelentették a 3D Sonic Sensort, a világ első olyan, ultrahanggal működő ujjlenyomat-olvasóját, amely a mobiltelefon kijelzője alá kerülhet, megnövelve ezzel a hasznos megjelenítő-területet.
Ez az egység, ellentétben az optikai megfelelőkkel, akkor is jól működik, ha valaki piszkos vagy nedves kézzel próbálná feloldani a telefonját. A 3D Sonic Sensor hanghullámokkal térképezi fel, illetve ellenőrzi az ujjlenyomaton található kiemelkedéseket és bemélyedéseket, 3D-s képet adva ezekről. A Qualcomm szerint ez az egyetlen olyan megoldás, amelyik számos szennyezőanyagon át is pontos marad, így az eddigieknél nagyobb pontosságú és megbízhatóbb alternatíva lehet. Ráadásul a felhasználó is nagyobb felületre teheti az ujját a leolvasáshoz.
Azt még nem tudni, hogy melyik eszközben mutatkozik be először az ultrahangos ujjlenyomat-szkenner (a Qualcomm bizakodó, és azt mondja, 2019-ben már biztos, hogy benne lesz valamelyik készülékben), mindenesetre ennek a technológiának az implementálása az okostelefonokba kissé drága lehet. Igaz, ez attól is függ majd, hogy mennyire gyorsan terjed el a (közel)jövő okostelefonjaiban.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.