Egy nemrég megjelent tanulmány szerint van egy lehetséges mód arra, hogy a bolygót megmentsük. A tanulmányt jegyző kutató viszont azt mondja, félreértették a szavait.
Az elmúlt napokban sokan felkapták a fejüket arra a tanulmányra, amit a Harvard Egyetem szakemberei tettek közzé az Environmental Research Letters nevű szaklapban. Az anyag a globális felmelegedés elleni küzdelemmel foglalkozik, és egy lehetséges (új) alternatívát is megemlített: a sztratoszférikus aeroszolinjekciót. Ez lényegében annyit tesz, hogy a légkörbe befecskendezett aeroszol részecskéi képesek lennének visszaverni a Nap sugárzásának egy részét, ezzel csökkentve a felmelegedés hatását. A tanulmány egyik szerzője szerint azonban félreértették a publikációt.
Gernot Wagner, a Harvard Egyetem kutatója az Earthernek nyilatkozva elmondta, szerinte a hangsúly teljesen máshol van a tanulmányban, mint ahogy azt a legtöbben értelmezték. Wagner megfogalmazása szerint a fent említett megoldás valójában nem alkalmas a klímaváltozás megállítására, hiszen annak fő kiváltójára, a légkör szén-dioxid-szintjére nincs semmilyen hatással. Előnyei természetesen lennének, de magát a problémát nem tudná megszüntetni.
Ahhoz, hogy egyáltalán ez a légköri befecskendezés megvalósulhasson, egy speciális repülőgépre lenne szükség, ami viszont még nem is létezik. A program elindulásának első 15 évében a költség nagyjából 2 milliárd dollár lenne évente, a cél pedig az lenne, hogy a globális hőmérsékletet már az első perctől kezdve csökkentsék. Wagner szerint azonban mindez továbbra is csak egy olyan feltételezés, amiről nem tudni, hogy egyáltalán megvalósítható-e.
Bár azt elismeri, hogy a megoldás gyors és olcsó lenne, de nagyrészt tökéletlen, ezt pedig nem hangsúlyozták ki eléggé a tanulmányban.
Akárhogy is, egy dolog biztos: egyre égetőbb szükség lenne egy használható tervre, mert a jelek szerint nincs már sok időnk hátra. És persze az sem segíti az ügyet, hogy Donald Trump megpróbálja eldugni azt a klímajelentést, amit a saját tudósai készítettek.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.