Négy hónap helyett legfeljebb négy hét lehet az az idő, amit egy leszállóegység tervezésére fordíthatnak a NASA szakemberei. Egy külsős cég segíthet nekik mindebben.
Bár elméletben nagyon egyszerűnek hangzik, hogy leszállóegységet küldjünk a Naprendszer különböző bolygóihoz és holdjaihoz, a gyakorlatban ez meglehetősen nehéz vállalkozás. És nem csak azért, mert nagyon komoly előkészítő munkálat kell hozzá, hanem azért is, mert rengeteg pénzbe és időbe kerül akár csak a leszállóegység kifejlesztése. Hamarosan azonban jöhet egy olcsóbb és főleg gyorsabb alternatíva.
A NASA Pasadénában működő Jet Propulsion laboratóriuma és az Autodesk nevű cég együttműködési megállapodást kötött egy új leszállóegység tervezéséről, amivel a Jupiter vagy a Szaturnusz holdjait vehetik majd célba. A dolog pikantériája, hogy a NASA először nem akart közösködni a céggel, ám amikor azok megmutatták, hogy az új anyagok és az új dizájn segítségével 30 százalékos hatékonyságnövekedés is elérhető az eszközöknél, elkezdte őket érdekelni a dolog.
A hezitálás oka, hogy a magas költségek ellenére a NASA tudósai nem szívesen változtatnak a bevált anyagokon (titán, alumínium). Ám ezen a területen minden gramm számít, így ha az eszköz könnyebb, az több szállítható műszert is jelent. Az Autodesk ezért a gépi tanuláshoz fordult segítségül.
A cég által csak generatív tervezésként emlegetett eljárás lényege, hogy a gépi tanulás és a felhő alapú feldolgozás segítségével új ötleteket adjon a leszállóegységet illetően. Mindezt azoknak a kereteknek a betartásával, amit maguk a mérnökök adnak meg a rendszernek. A szakemberek szerint a számítást elvégző Fusion 360 szoftver már bizonyított, ezt a megoldást használják ugyanis a Forma–1-ben is.
Az Autodesk szakemberei szerint a tervezés így sokkal gyorsabb lehet, mint normál esetben: az általában 2-4 hónapon át tartó tervezés helyett alig 2-4 hétre van szüksége a rendszernek a megoldáshoz.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.