Tech hvg.hu 2018. november. 03. 15:38

A Facebook sajnálja, hogy nem tud mit kezdeni a gyűlöletkeltő kampányokkal

Az ügyészek szerint a pittsburghi mészáros is egy a közösségi médiában terjedő gyűlöletkeltő, rasszista kampányon edződött, mielőtt lelőtt volna 11 embert az Élet Fája nevű zsinagógában.

The Intercept oknyomozó portál képes volt elindítani egy olyan reklámkampányt a Facebookon, amelyet kifejezetten a "fehér fajirtás" témakörben érdekelt felhasználóknak szántak. A portál szerint a kísérleti akcióval 168 ezer embert értek el. Az Intercept ezzel arra akarta felhívni a figyelmet, hogy milyen könnyű a szélsőséges csoportoknak promotálniuk a gyűlöletkeltő üzeneteiket a közösségi médiában, elsősorban a Facebookon.

Az Intercept kísérleti gyűlöletkampányának az volt a lényege, hogy a hirdetésüket kifejezetten olyan emberek találják meg, akik magukat zsidógyűlölőnek vagy bármilyen más kisebbséget gyűlölőnek tartják. Így a "Fehér felsőbbrendűség-teszt" címen futó hirdetői kampányuk olyan felhasználókhoz jutott el, akik a "fehér fajirtás" konspirációs elmélet témakörében lájkoltak oldalakat. Az Intercept hangsúlyozza, hogy a Facebook hirdetői részlegétől egy tag jóváhagyása kellett ahhoz, hogy a kampányt elindíthassák. Miután az üzenetet sikerült elterjeszteni, az Intercept jelentette a dolgot a Facebooknak, amely rögtön levette a hirdetést, és elnézést kért a felhasználóktól az incidensért.

Minderre azután került sor, hogy az ügyészség szerint a pittsburghi lövöldözőt egy olyan, a közösségi médiában terjedő összeesküvés-elmélet motiválhatta a zsidó istentiszteleten résztvevők lemészárlására, amely szerint "kívülálló erők" meg akarják semmisíteni "a fehér fajt".

Az Intercept hangsúlyozza, hogy a Facebook már tavaly ígéretet tett arra, hogy mindent megtesz annak érdekében, hogy a gyűlöletkeltő kampányok ne jussanak el az antiszemita célcsoportokhoz. Ezek szerint a techóriás nem járt sikerrel.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés