Novemberben félidős választásokat tartanak az Egyesült Államokban, ami Donald Trump sorsát is megpecsételheti. A Facebook a 2016-os esetből tanulva ezúttal már beavatkozik, és törli azokat a bejegyzéseket, amelyek a szavazás kapcsán megtévesztenék a felhasználókat.
Rohamosan közeledünk a novemberhez, ami fontos politikai mérföldkő lesz az Egyesült Államok belpolitikájában. Amerikában novemberben ugyanis félidős választásokat tartanak, melyeken a szövetségi képviselőház egészét és a szenátus egyharmadát megújítják, és kormányzóválasztások is lesznek.
A mostani voksolás komoly próbatétel lesz mind a választási rendszer, mind pedig a Facebook számára, a két évvel ezelőtti elnökválasztás után ugyanis kiderült, az orosz propaganda és félretájékoztatás aktívan jelen volt a kampányidőszakban. Bár elvileg azóta komoly figyelmet fordít a Facebook az álhírek megfékezésére, augusztus végén megszólalt a Facebook egykori bennfentese is, aki szerint már késő az orosz befolyás kivédéséhez. Zuckerbergék ennek ellenére mégis tettek egy – ha nem is túl nagy – vállalást.
A Facebook fejlesztői kedden bejelentették, törölni fogják a közösségi oldalról a legegyszerűbb álhíreket: azokat a bejegyzéseket, amelyek a szavazás kapcsán próbálják meg megtéveszteni a felhasználókat, távol tartva őket az urnáktól. Vagyis minden olyan tartalom lekerül majd az oldalról, amiben azt próbálják meg elhitetni másokkal, hogy ők nem mehetnek el szavazni, vagy a szavazás menetéről (például annak helyéről, időpontjáról, a szükséges iratokról) adnak nekik téves tájékoztatást.
Jessica Leinwand, a cég felhasználói szabályzatáért felelős vezető szerint a fent említett tartalmú bejegyzéseket a Facebook közösségi irányelvei ellenzik, így azok nem jelenhetnek meg az oldalon. Mindehhez egy új eszközt is fejlesztett a Facebook, amin keresztül jelenthetik a felhasználók, ha ilyen tartalmú posztokkal találkoznak.
Bár maga a törekvés üdvözlendő, van még vele némi probléma, hiszen a csoportokban vagy épp privát üzenetben ugyanúgy terjedhetnek téves információk, mint ahogy egy sima Facebook-bejegyzéssel. Persze ezek hatása valószínűleg már messze elmarad attól, amit a propagandisták szeretnének elérni.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.