Tech hvg.hu 2018. április. 28. 10:12

Lehet, hogy nem is jó ott dolgozni: az Amazon is fekerült a legveszélyesebb amerikai munkahelyek listájára

A mai napon a munkahelyi balesetben megsérültekre és elhunytakra emlékezik a világ. Ehhez az emléknaphoz kapcsolódóan adták ki az Egyesült Államokban a legveszélyesebb munkahelyek listáját, ahova az Amazon is felkerült.

A munkahelyi egészséggel és biztonsággal foglalkozó amerikai nemzeti tanács (National Council for Occupational Safety and Health, NCOSH) „piszkos tizenkettő” listája a legveszélyesebb ottani munkahelyeket tekinti át. A dicsekvésre nem sok okot adó összefoglalóban ott az Amazon is.

A jelentés szerint 2013 óta hét Amazon-dolgozó halt meg munkavégzés közben (közülük három öt héten belül 2017-ben), és a halálesetekért azt a nagy nyomást okolják, amelyet az Amazon gyakorol dolgozóira a rendelések maradéktalan kielégítése érdekében. Más kérdés, hogy az ügyfelek ezt igancsak értékelik, ezért is gondolnak úgy az amerikaiak az Amazonra, mint olyan cégre, amelynek a legnagyobb hatása van mindennapjaikra.

Korábban az Amazon olasz és német munkavállalói sztrájkoltak munkakörülményeik miatt épp a fekete pénteken. Az Amazon azzal védte magát, hogy alkalmazottai fizetése a legmagasabbak között van a logisztikai szektorban, és a dolgozók olyan pluszjuttatásokat is kapnak, mint a magánegészség-biztosítás, illetve hozzájárulás a továbbképzésükhöz.

NCOSH

A listán ott van például a Tesla is, és nála sem sokkal jobb a helyzet a NCOSH szerint: a munkahelyen szerzett súlyos sérülések száma 83 százalékkal magasabb az iparági átlagnál. A beszámoló szerint a Tesla több mint 30 biztonsági és egészségügyi vétséget követett el 2012 és 2017 között. De találhatók olyan cégek is, amelyek halált okozó anyagok használata, szexuális zaklatás, a munkahelyi körülmények ellen tiltakozó dolgozók tisztességtelen büntetése miatt kerültek fel. A jelentés valamennyi munkahelyi halálesettel részletesen foglalkozik.

Az összefoglaló a munkahelyi balesetben megsérültek és elhunytak előtt tisztelgő nemzetközi emléknaphoz (április 28.) kapcsolódóan jelent meg.