Tech hvg.hu 2018. április. 13. 17:00

Jól jöhet a karambolnál: intelligens rendszámtáblákkal kísérleteznek Dubajban

Dubajban különösen fontosnak bizonyul a közlekedés a csúcstechnológiai törekvések szempontjából. Ennek egyik újdonsága az intelligens rendszámtábla, amelynek tesztjei májusban kezdődnek.

A jövő hónapban már olyan autók is megjelennek Dubaj soksávos útjain, amelyeket intelligens rendszámtáblákkal szereltek fel. A digitális kijelzővel, GPS-szel és jeladókkal ellátott rendszám azonnal jeleket küld baleset esetén, így nemcsak a mentők és a rendőrség indulhat azonnal, hanem a többi autós értesülhet a forgalmi helyzet megváltozásáról, elkerülheti a helyszínt. Az adatvédelemmel foglalkozó szakemberek azonban aggódnak, hogy a GPS beépítésével a hatóságok képesek lesznek nyomon követni egy-egy jármű útját.

A rendszámtábla azt is jelezheti, ha ellopják az autót vagy magát a rendszámot, igaz, ilyenre nem nagyon kerül sor Dubajban. Az újdonság kapcsolódhat az e-fizetési rendszerhez, így az esetleges bírságok, autópálya- és parkolási díjak, a rendszámtábla megújításának költségei is automatikusan levonódnak az autós számlájáról. A rendszám formatervezésének vagy egyéb információinak kézi módosítására sincs szükség, mivel mindez digitálisan is elvégezhető egy weboldalon vagy egy appon keresztül.

Tires and Parts

A dubaji Közúti és Közlekedési Hatóság májusban kezdi meg az új rendszámok tesztelését, a próbautak egyik célja, hogy felmérjék és orvosolják a sivatagi éghajlat okozta technikai problémákat.

Az intelligens rendszámtáblák mellett a város komoly érdeklődést mutat az ultragyors Hyperloop közlekedési rendszer fejlesztésére (ha ez megvalósul, akkor mindössze 12 perc alatt lehet eljutni Dubajból a 120 kilométerre fekvő fővárosba, Abu-Dzabiba). Emellett a dubaji elöljárók több társasággal is együtt dolgoznak abból a célból, hogy a 2020-as világkiállításon már repülő taxik is kiszolgálhassák a látogatókat.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.