Az amerikai légierő az idén nyáron megkezdi egy lézerfegyver tesztelését – jelentette be hétfőn Jeff Stanley, a légierő tudományos és technológiai fejlesztéseiért felelős helyettes államtitkár a Pentagonban. A helyettes államtitkár azt is közölte újságírókkal, hogy a lézerfegyverrel felszerelt F-15-ös harci bombázó kísérleti repülései pedig a jövő nyáron kezdődnek.
Az elmúlt években több olyan fegyver fejlesztésén is dolgozott az amerikai hadsereg, ami a hagyományos fegyverekhez képest jóval nagyobb pusztítást képes végezni. Példának okáért ott az elektromágneses indukció elvén működő railgun, ami a hangsebesség hétszeresével lövi ki lövedékét. Az egyik legnépszerűbb fejlesztési irány a lézerfegyverekhez köthető: Kínának már van saját, ütős változata, és a Boeing is elhatározta, hogy ilyen eszközzel szereli fel repülőit.
Az amerikai védelmi minisztérium tavaly nyáron kötött 26 millió dolláros szerződést a Lockheed Martin fegyvergyártó céggel a vadászgépre függeszthető lézerágyú kidolgozására. A fegyverzet alkalmas lesz az azt hordozó gépet támadó rakéták elpusztítására.
A lézerágyút a SHiELD (Self-Protect High Energy Laser Demonstrator) program keretében dolgozzák ki, s a programba a Lockheed Martin mellett más hadiipari óriások is – például a Northtrop Grumman vagy a Boeing – bedolgoznak. A légierő a lézeres önvédelmi eszközzel az ötödik generációs harci gépeket kívánja majd felszerelni. Az idén nyáron tesztelendő lézerágyút F-15-ös harci gépre szerelik, és azt vizsgálják majd, hogy alkalmas lesz-e drónok és robotrepülőgépek elpusztítására. Jeff Stanley hétfőn azt is közölte: egyelőre "van még néhány kihívás, amellyel meg kell küzdeni, elsősorban a súllyal, a mérettel és a teljesítménnyel".
A katonai célokra használt lézersugár szabad szemmel nem látható. Ha a lézernyalábot egyetlen célra összpontosítják, akkor a sugár a kiszemelt célt felhevíti, aminek következtében megsemmisül. Így.