A berepedezett talajon szabályos elrendezésben különböző sziklákat látni, amit valószínűleg egy földihez hasonló jelenség idézhetett elő.
A Marsi Felderítő Orbiter (Mars Reconnaissance Orbiter, MRO) űrszonda a vörös bolygó északi sarkát pásztázva készített egy képet az ott található homokdűnékről (hogy a kutatók azok változását vizsgálhassák), ám ami a dűnék között látható, az még a tudósokat is lenyűgözte. Valljuk be, az ilyesmi képek miatt szokták azzal gyanúsítani a NASA-t, hogy nincs is jelen az űrben, csak Photoshoppal rajzolgatja a felvételeket.
A hihetetlenül részletes felvételen ugyanis a marsi talaj, a csempeszerűen betöredezett sziklás kéreg látható. Persze a kép nemcsak a szépsége miatt nyűgözte le a tudósokat: a sötét sávokban ugyanis különböző méretű szikladarabokat lehet látni. A kérdés, hogy vajon hogyan kerültek oda.
A Földön létező jelenség, hogy a talaj megfagyásával majd felengedésével előbb-utóbb a felszínre kerülnek a talajban található sziklák, amelyeket szabályos alakzatba rendeződnek. A bolygónkon egy ilyen fagyás-felengedés ciklus egy év alatt megy végbe, a Mars esetében viszont ez a vörös bolygó Nap körüli pályájához kapcsolódhat, ami sokkal tovább tart.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.