Az új, már készülőben lévő európai szuperszámítógép nemcsak a világ egyik legerősebb ilyen eszköze lehet, de a kontinens tudományos életének is hatalmas lökést adhat. Gyengébb, de hasonlóan szuper gépek Magyarországon is vannak.
Valódi kísérletek helyett elég betáplálni a gépbe a megfelelő szoftvert, megnyomni a Start gombot, és a feladat összetettségétől függően előbb-utóbb megszületik a válasz. Nagyon leegyszerűsítve így foglalható össze, miként működnek a szuperszámítógépekkel végzett kísérletek. A kutatók munkája ugyanis jelentős változáson esett át. Az időigényes és/vagy költséges kísérletezgetés helyett ma már a számítógépek mondják meg, hogy egy kísérlet milyen kimenetellel végződhet.
Jó példa erre a világ jelenlegi legerősebb gépe, a kínai Sunway TaihuLight System, amely 93 petaflop/másodperc (flops, floating point operations per seconds, lebegőpontos matematikai műveletek másodpercenként) sebességgel képes elvégezni a rábízott szimulációt. Mindez több mint 10 millió processzormag együttes munkáját jelenti. Ezzel a teljesítménnyel nemrég sikerült a valaha volt legnagyobb volumenű univerzumszimulációt elkészíteni.
Magyarországon jelenleg Budapesten, Szegeden, Debrecenben, Miskolcon és Pécsen működik szuperszámítógép. Hogy melyikkel min dolgoznak, és hogy úgy általában milyen praktikus haszna van egy szuperszámítógépnek, arról a HVG e heti számának Tech + tudomány rovatában olvashat.