A NASA kutatói szerint a most érkező kisbolygó a felelős a Geminidák meteorraj létezéséért. Ez a harmadik legnagyobb olyan aszteroida, amely viszonylag közel repül el mellettünk.
Úgy tűnik, az év vége is tartogat még némi meglepetést a csillagászok (és a csillagászatért rajongók) számára. A NASA szerint ugyanis december 16-án, vagyis most szombaton húz majd el mellettünk egy tíz éve nem látott aszteroida.
A kisbolygót még 1983-ban fedezte fel a NASA, és a 3200 Phaethon nevet kapta. Az objektum 5 km átmérőjű, ezzel az ismertek közül a harmadik legnagyobb olyan aszteroida, ami veszélyes lenne a Földre, ha eltalálná bolygónkat. Ettől most egész biztosan nem kell tartani, ugyanis mintegy 10 millió kilométerre lesz tőlünk – ami nagyjából 26-szor nagyobb a Föld–Hold-távolságnál – ugyanakkor jóval közelebb lesz hozzánk, mint 2007-ben volt – írja az IFLScience.
A 3200 Phaethonra azonban nemcsak mérete miatt figyelnek a csillagászok, ez ugyanis az a kisbolygó, ami a Geminidák meteorraj decemberi megjelenéséért felelős. Ez azért is érdekes, mert ilyen jelenséget csak az üstökösök okoznak, ami vagy azt jelenti, hogy nem is kisbolygóról, hanem egy "halott" üstökösről van szó, vagy azt, hogy a kisbolygó épp darabjaira esik szét.
A kutatók abban bíznak, hogy a mostani feltűnése jó alkalom lesz arra, hogy egy részletes 3D-s modellt készítsenek róla.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.