Tech hvg.hu 2017. december. 12. 12:03

Nem akárki állítja: a Facebook és a hasonló oldalak tönkreteszik a társadalmat

A Facebook egykori növekedésért felelős alelnöke szerint a közösségi oldalon adott reakcióknak negatív hatása lehet a társadalomra.

Az elmúlt években sokszor hallhattuk már a Facebookot kritizáló hangoktól, hogy a közösségi oldal(ak) negatív hatással van(nak) az emberi kapcsolatokra. Néhány héttel ezelőtt azonban egy olyan valaki is megszólalt, aki igen közelről ismeri a Facebookot és Mark Zuckerberget is. Az illető Sean Parker, aki kemény szavakkal intézett támadást a Facebook ellen, most pedig úgy tűnik, nincs egyedül a véleményével.

Négy nappal azután, hogy Sean Parker szavait hallhattuk, egy másik exfacebookos, Chamath Palihapitiya is komoly kritikát fogalmazott meg a közösségi oldal(ak) ellen – írja a Mashable. Palihapitiya 2007-ben csatlakozott a Facebookhoz, és a felhasználók létszámának növekedéséért felelős alelnök lett.

A szakember a lájk gomb használatára, valamint a bejegyzésekre érkező reakciókra utalva egy panelbeszélgetésen elmondta, szerinte a dopaminalapú visszacsatolás épp a társadalom működésére van a legrosszabb hatással.

Palihapitiya szerint miközben a Facebook az amerikai elnökválasztás manipulálása óta nagy figyelmet fordít az orosz propaganda és trollhadsereg visszaszorítására, más téren is komoly tennivalóra lenne szükség. Indiában például egy WhatsAppon terjedő álhír lincseléshez vezetett.

Az egykori alelnök szerint ugyanakkor a Facebook nem fetlétlenül rossz dolog, a közösségi oldal ugyanis jórészt jó dolgokat tesz a világon. Elég csak az adománygyűjtő kampányokra, vagy épp a személyes biztonság ellenőrzésére szolgáló funkcióra gondolni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.