Kettő, az országban egyedülálló szolgáltató laboratóriumot alakítottak ki uniós támogatással a Szegedi Tudományegyetemen (SZTE), az új berendezések a kutatásban és az orvosi diagnosztikában is használhatók.
Az egyik laboratóriumban új képalkotó eljárásokat vezetnek be egy nagy felbontású pásztázó elektronmikroszkóp és a hozzá kapcsolódó eszközök segítségével – közölte Maléth József, az SZTE Belgyógyászati Klinika tudományos munkatársa. Az új módszer a vizsgált szövetek automatizált metszését és gyűjtését teszi lehetővé. Ezzel a korábban évekig tartó vizsgálati folyamat ideje hetekre rövidül, és az akár sejteken belüli struktúrák háromdimenziós rekonstrukcióját is lehetővé tevő eljárás humánerőforrás-igénye is töredékére csökken. Az új berendezés alkalmas ugyanazon minta fény- és elektronmikroszkópos vizsgálatára is, így egyszerre nyerhető funkcionális és morfológiai információ.
A másik laboratóriumban az egyes élő sejtek fizikai elkülönítését tudják elvégezni. Groma Gergely, az SZTE Bőrgyógyászati és Allergológiai Klinika tudományos munkatársa által említett példa szerint, a tumorsejtek a gyakori osztódás miatt nagy számú mutáción esnek át, így kialakulhat olyan változat, mely ellenállóvá válik a terápiára, ami a betegség kiújulásához vezethet. A laboratórium új berendezésének segítségével lézeres detektálással képesek az eltérő tulajdonságú sejtek azonosítására és leválogatására.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló orvostechnikai fejlesztésekről, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.