Péntek délutántól egészen szombat hajnalig több mint 30 magyar városban közel 2000 program várja azokat, akik megsimerkednének a tudományos kutatói munka szépségével.
Idén is megrendezik a Kutatók Éjszakája eseménysorozatot, amely péntek délutántól szombat hajnalig országszerte több mint 30 magyar városban és 100 helyszínen, közel 2000 ingyenes rendezvénnyel szolgál azoknak, akiket érdekel a tudomány világa.
A programot korábban az Európai Unió Bizottsága kezdeményezte, hogy bemutassa a kutatás és fejlesztés fontosságát, a gyerekek pedig itt kedvet kaphatnak a kutatói életpályához, hiszen élesben is végezhetnek kísérleteket.
Válogattunk a legérdekesebbnek tűnő programok közül, linkeltük is őket, de ennél természetesen jóval bővebb a lista, itt találja meg az összes eseményt. Listánkon vagy a hivatalos weboldalon érdemes lekattintani az önt érdeklő eseményeket, hiszen regisztrálni is lehet azokra, így biztosan lesz szabad helye a Kutatók Éjszakáján – több helyen is korlátozott a létszám.
Kiemelnénk, hogy a gyerekeknek a jövő legfontosabb szakmáját tanító Logiscool több helyszínen is várja a családokat (Békásmegyer, Budaörs, Budapest – 6 helyszín, Debrecen, Gödöllő, Jászberény, Kaposvár, Siófok, Sopron, Szentendre, Szolnok, Tatabánya).
Azoknak, akik Szegeden szeretnének csatlakozni a programhoz, egy új alkalmazás letöltését is ajánljuk, hiszen Androidra a héten jelent meg az SZTE Kutatók Éjszakája app.
Kiemelt helyszínek és általunk válogatott programok az idei Kutatók Éjszakáján (a teljes lista ide kattintva található):
- Békéscsaba: Szent István Egyetem, TIT (Hogyan működik a 3D-s nyomtató?; Helyünk a világban - a gazdasági adatok tükrében; Új ismeretek a Plútóról - New Horizons; Magyar részvétel a gravitációs hullámok kutatásában)
- Budapest:
- Corvinus (Tőzsdeszimulációs játék; Bolti szimuláció és kvíz; Médiatudatosság és manipuláció a reklámokban; Ökosodj! Környezettudatos társasjáték)
- Csodák Palotája, ELTE (Jog és politika a Trónok harca világában; Játékos programozás micro:bit-ekkel; Interaktív játékkészítés Scratch-ben; A párválasztás nyűge és nyilai; Hogyan lehet óvodásokkal meditálni?; Digitális egészségügy napjainkban, avagy jobban dönt-e a gép, mint az orvos; Korabeli és korszerű meteorológiai műszerek, szemléletes kísérletek)
- Magyar Természettudományi Múzeum (Stephen Hawkingtól a vizipoloskákig - Interaktív tudáspróba; Hadizoológia: a hadtechnika és evolúció versenyfutása. - Milyen szerepet játszottak az állatok az emberiség háborúiban?)
- Semmelweiss Egyetem (Bonctermi látogatás; Bőröd alatt, ereidben, megmutatjuk, mi folyik bent!; Molekulák számítógépen; Túlélni az infarktust: kutatások a szívbetegségek gyógyításában; Gondold meg és NE igyál - Mit és mennyit iszik a magyar?)
- Magyar Tudományos Akadémia (Drónok és ami mögöttük van; A Digitális Holografikus Mikroszkóp munka közben; Barangolás lézerszkennelt városokban; Ember-robot együttműködés a gyártásban; Barangolás a Kollektív Virtuális Valóságban; Az életre kelt tervrajz – virtuális valóság az építészetben; Informatikai kiállítás és múzeum - fókuszban a digitális rendszerek méréstechnikája)
- Debrecen: Debreceni Egyetem (Hírszerzés és elhárítás a Nagy Háborúban: az Osztrák-Magyar Monarchia katonai titkosszolgálata az első világháború idején; A videojátékok alkalmazása a történelem oktatásában; Hogyan óvd meg magad az internet sötét oldalától? Esetek és tanulságok a biztonságos internetezéshez)
- Eger: Eszterházy Károly Egyetem (Motivációnk fejlesztése avagy hogyan teremtsünk energiát a cselekvéshez; Uralmi elit és luxus a szocializmusban; Hogyan éltünk Magyarországon az 1950-es és 1960-as években?; Borszőlőfajták ízei- szőlő- és borkóstolás)
- Esztergom: Pázmány Péter Katolikus Egyetem (7 próba – 7 birodalmon át: családi kalandtúra; Előadások a PPKE BTK Iohanneum épületében)
- Győr: MTA Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet (Kéz a kézben a robotokkal), Széchenyi István Egyetem (Mi a baj az oktatással, és miért nem jó még az irány sem, amerre tartunk?; Lesd el a LEGO robotok trükkjeit!; Közlekedés a virtuális térben)
- Kaposvár: Kaposvári Egyetem (Bűntények az állatvilágban - az átveréstől a gyilkosságig; Gyufarakéta, buborék pingpong, hangoskodó alkohol és társaik. Érdekes fizikai és kémiai kísérletek; Számítógépes kvíz az élelmiszerpazarlásról)
- Kecskemét: Kecskeméti Planetárium (Csillagok, csillagképek - avagy hogyan tájékozódjunk az égbolton, Távcsöves bemutató), Neumann János Egyetem (A Hold, a Nap, bolygók és a csillagködök távcsöves észlelése; Egyperces kísérletek- Látványos, egyszerű, interaktív kísérletek; Robotika)
- Miskolc: Dr. Szabó Gyula Bemutató Csillagvizsgáló (Távcsöves bemutatás), Miskolci Egyetem (Harry Potter varázsgömbje a Tűz serelege Labirintusában; HexaVR autószimulátor bemutató; Robotok és intelligens szoftverek; Szuperszámítógépek; Szociológiai kalandozások a Városban)
- Pécs: Pécsi Tudományegyetem (Big Data és az algoritmusok hatalma – mit tehet a jog?; Chuck Norris megpróbálta a lehetetlent. És sikerült. Avagy mennyi a küzdősportos akciófilmek igazságtartalma?; Az utcáinkban megbúvó törökök - Pécs belvárosának török építészeti emlékei; Mi az a Bitcoin?, Jövő technológiái a jövő iskoláiban; Modern kiborgok – mesterséges szemek és agyimplantátumok a 21. század orvostudományában)
- Siófok: Gábor Dénes Főiskola (Raspberry PI műhelyfoglalkozás; 3D-s animációs filmkészítés Blenderrel – kiállítás tárlatvezetéssel és gyakorlatban bemutatás lehetőségével)
- Sopron: Soproni Egyetem (Megújuló energiaforrások otthonainkban; Nyomtassunk együtt 3D-ben; Jedi course - vágjuk szét lézerrel)
- Szeged: MTA Szegedi Biológiai Kutatóközpont (Transformers – ultragyors fénykibocsátás alakváltó biomolekulákból; Őssejtek: nem varázslat, tudomány), Szegedi Tudományegyetem (A nagy szegedi boszorkányper ördögei; Ki a Marvel Univerzum legfontosabb szuperhőse?; Hogyan készül? – tea, instant kávé, liofilezett gyümölcsök; Mi van az E-számok mögött? – aszkorbinsav, guar gumi, növényi színanyagok és társaik; A szegedi nagy árvíz története - látványos bemutató)
- Székesfehérvár: Terkán Lajos Bemutató Csillagvizsgáló (Napnyugta és a kapcsolódó légköri jelenségek szabad szemes megfigyelése és magyarázatuk; Az égbolt képeskönyve - tájékozódás a csillagos égbolton; Napfogyatkozás expedíció 2017 - élménybeszámoló)
- Szolnok: Jász-Nagykun Szolnok megyei TIT (Naplemente és Hold megfigyelése; Ujlaki Csaba: Földönkívüliek - De hol vannak? - A Fermi-paradoxon és feloldásának kutatási módszerei)
- Szombathely: Vas megyei TIT (Éjszakai távcsöves megfigyelés - csak derült idő esetén; Vidéki városaink jövője? Az urbanisztika aktuális kérdései - moderált beszélgetés; Földünk jövője, kozmikus veszélyek)
- Veszprém: Pannon Egyetem (Informatika az egészségügyben - Betekintés az EKG rejtelmeibe; Robotika bemutató; Uránérctől az atombombáig)
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.