Tech hvg.hu 2017. július. 07. 20:03

Magas a vérnyomása? Megtaláltuk azt a teát, amit semmiképp se vegyen meg

Megkérdezzük István doktornőt, avagy a vevőkábítás újabb iskolapéldája. Nézzük, mit és miért nem szabad elhinnie, ha egy „kiváló" gyógyszert hirdető weboldallal találkozik a neten.

„Hogyan előzzük meg a halált, ha álmunkban megy fel a vérnyomásunk?“ A kérdés jó, de a végérvényes választ mégsem kapja meg az, aki ezek után kíváncsian olvassa az (eláruljuk: nem létező) Egészségügyi és Kardiológiai Központ nevében közzétett kamu interjút. Mindig újra rácsodálkozunk, mennyire lehet hülyének nézni az embereket, és mindig újra kiderül, hogy szinte nincs határ. A hibás – bár némely hazai oldalakhoz képest nem is feltűnően rosszabb – magyarsággal összebarkácsolt szöveg orosz honlapon (blogonew.ru) található, és persze már ez is gyanús.

A lóláb legkésőbb ott kilóg, amikor az úgynevezett tudósító doktornőként szólítja meg dr. Barna Istvánt. Persze, a szláv nyelvekben a női nevek végződnak a-ra. Ha a Bella és a Blanka nő, akkor nyilván a Barna is az, hát nem? És azt már ne is feszegessük, mire gondolhatott az orosz észjárású tartalomgyártó, amikor azt írta, hogy „a hipertónia és az általa előidézett következmények szerepelnek akként a horogként, amely átküldi az embereket a másvilágra“.

Sorra felbukkannak a kamuoldalak további ismérvei is. A csodával határos, sőt inkább a csodán túli hatás: a tea a használata utáni első hat órában eltünteti a tüneteket. A lelkes vásárlók kommentjeinek tömkelege: néhány óra leforgása alatt több tucatnyi kuncsaft számol be egybehangzóan a gyors szállításról, a kedvező árról és a biztos gyógyulásról. A hivatalosság látszatának keltése: álltólag „megyei program“ zajlik a fővárosban és Pest megyében, és ha lúd, legyen kövér, a minisztérium támogásával „akció“ is folyik, amelynek fő eleme, hogy akciós áron értékesítik a készítményt.

Aki minden gyanús jel ellenére rákattanna a Fito Balt gyógyteára, az elgondolkodhatna azon is, hogy más honlapokon paraziták elleni szerként szerepel a keverék – a szokásos gyógyteák árának többszöröséért. A nyilvánvaló gyanút kérdésünkre megerősítette Csupor Dezső, a Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság gyógynövény szakosztályának elnöke: „Ezek a növények nem fogják kiirtani a parazitákat és a vérnyomást sem befolyásolják. A gilisztaűző varádics esetleg az előbbin segíthet(ne), de ma már tudjuk róla, hogy egyúttal mérgező is, úgyhogy ha ezt a növényt fedi a varádics név, akkor különösen kerülendő a tea“. Az áltudomány és az átverések ellen kitartó szélmalomharcot folytató szegedi docens egyébként épp néhány hete írt blogján egy nagyon hasonló teáról.

De legalább maga a kamuoldal nem veszélyes. Legalábbis Gömbös Attila, a Trend Micro rendszermérnöke első körben nem talált benne kártékony kódot. Annak is utánanézett, hogy frissen (mindössze két hete, június 21-én) regisztrált domainről van szó, amely a legitim blogonews.ru (egy híroldal) sablonját használva próbálja megtéveszteni a gyanútlan felhasználókat. A szakember véleménye: „tízszeres áron értékesíteni egyszerű teát tájékozatlan, illetve könnyen befolyásolható embereknek feltehetőleg jövedelmező vállalkozás lehet. A nigériai scam esetek helyett inkább a hamis ruházati termékeket áruló oldalakhoz hasonlítható. Meglepő módon nem kérnek előre fizetést, hanem utánvéttel érkezik a csomag.“

Bár éppen a tájékozatlanok gondolhatnak erre legkevésbé, mindenkire érvényes tanács továbbra is, hogy ismeretlen oldalaknak érdemes utánanézni. Magunk az átverős híroldalakról állítottunk össze listát, Gömbös Attila pedig saját cégének szolgáltatását ajánlja, amelybe beírható a gyanús oldalak címe.

Egy biztos kárvallottja sajnos máris van az orosz átverésnek: dr. Barna István, aki szakterületének, a magas vérnyomás kutatásának és gyógyításának egyik legtekintélyesebb magyar szakértője. Fotóját, nevét és életrajzát egyszerűen lelopták hivatalos oldalakról, és olyasmit adtak a szájába, amit sosem mondott. Ő nemigen bízhat abban, hogy jogi elégtételhez jut. „Az orosz szolgáltatók jóindulatán múlik annak felfedése, hogy kik állhatnak a háttérben, és a teljes siker így sem garantált“ – mondja tapasztalatai alapján Gömbös Attila.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló átverések leleplezéséről, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés