Ha nem alakult volna ki “a másolás kultúrája”, akkor a mémek soha el sem terjednének az interneten – véli Tibi atya, aki a fogalom tudományos definíciójára alapozva azt írja: ami nem másolható szabadon, az nem is meríti ki a mémség fogalmiságát.
"A kendőzetlen, őszinte pronyóság olyan erővel hasított az akkor még saját kontenttől mentes magyar közösségi médiába, ami korábban elképzelhetetlen volt" – idézi fel a Tibi atya Facebook-oldal kezdeti időszakát blogján az oldal üzemeltetője, aki bejegyzésében Tibi atya rövid történetének bemutatása melett a saját és “másolt” tartalmak kérdésére is kitér.
Magában egy (vagy két) mémből álló kép és szöveg nem képezheti senki szellemi tulajdonát. Vízjel ide vagy oda, az enyémet sem, még akkor sem, ha én találtam ki. El is mondom, miért.
A magát újabban kifejezetten értelmiségi szerepkörbe pozicionálni próbáló Tibi atya szerint amikor valaki létrehoz egy mémet, az onnantól kezdve, hogy a nyilvánosság terébe jut, leválik az alkotójáról, és önálló életre kel, “akár egy ritmus, amit a lábadon dobolsz, majd átvesz a melletted ülő”.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.