Tech hvg.hu 2017. június. 01. 08:01

Nagy dobásra készül a NASA: minden eddiginél közelebb megyünk a Naphoz

1370 fokos hőmérsékletet és a földi sugárzás 475-szörösét kell majd elviselnie annak az űrszondának, amit jövőre indít útnak a NASA. A Nap felé szálló Parker Solar Probe fontos információkat szállíthat le a központi csillagunkról.

Minden eddiginél közelebb kerülhet a Naphoz az az űrszonda, amelyet jövő nyáron indít útnak a NASA a floridai Kennedy Űrközpontból – számolt be róla a Space.com. A 2018. július 31-re tervezett kilövés után egy hétéves misszió veszi kezdetét. A "Touch the Sun" (megérinteni a napot) küldetés alatt az űreszköz 24 alkalommal közelíti majd meg a központi csillagunkat, miközben felvételeket készít róla.

A misszió legizgalmasabb része, hogy a számítások szerint több olyan megközelítése is lesz a szondának, amely csupán 6,2 millió kilométerre lesz a Nap felszínétől. Ez már bőven a Merkúr pályáján belül van – a bolygó a Naphoz eső legközelebbi pontján is nagyjából 46 millió kilométeres távolságban van a csillagtól. Mindez azt is jelenti, hogy hétszer közelebb lesz hozzá, mint eddig bármelyik űreszköz.

Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory

Mindez persze azt is jelenti, hogy extrém körülményeket kell majd kibírnia a három méter nagyságú eszköznek: a számítások szerint mintegy 1370 Celsius-fokot, és a földinél 475-ször erősebb sugárzást kell majd elviselnie. Emiatt a Parker Solar Probe névre keresztelt űrszonda – amit a Chicagói Egyetem neves asztrofizikusa, Eugene Parker után neveztek el (ő volt az, aki megjósolta a napszél létezését) – a Naphoz közeledve visszahúzza a napelemeit, a csillagtól távolodva pedig újra kinyitja azokat. A fejlesztők ezzel akarják kivédeni, hogy a rendszer túlterhelt legyen.

Emellett a szondát egy 2,3 méter széles, 11,4 centiméter vastag, fejlett szén-kompozit anyagból készült hőpajzs is védi, amely lehetővé teszi, hogy a méréseket végző négy műszer nagyjából szobahőmérsékleten dolgozhasson. Az űrszonda többek között a Nap elektromos és mágneses mezejét, valamint a keletkező napszelet tanulmányozza majd, valamint fotókat készít a központi csillagunk felszínéről.

Ha sikerül a méréseket elvégezni, olyan fontos kérdésekre kaphatnak választ a tudósok, mint hogy miért melegebb a Nap külső légköre a felszínénél (1,7 millió Celsius-fok vs. 5500 Celsius-fok), vagy épp, hogy hogyan gyorsul fel a napszél. Ez utóbbi azért is fontos, mert egy korábbi kutatás szerint egy hatalmas, előrejelzés nélküli kitörés mintegy 2 billió dolláros kárt okozna csak az Egyesült Államokban, nem beszélve arról, hogy az USA bizonyos részein egy évig nem lenne áram.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?