Tech Papós Tamás 2017. május. 05. 09:01

Videó: Észak-Korea annyira középkori, hogy az onnan kijutók már egy ATM-et látva is hüledeznek

Érdekes videó készült arról, hogy az Észak-Korea diktatúrájából menekülők milyen problémákkal néznek szembe egy kapitalista országba költözve. A technológiára csodálkoznak rá először.

Van egy olyan ország, ahol mindössze 28 weboldal van, ahol a tabletekben nincs wifi, és ahol a diktatúra bármelyik állampolgár számítógépét irányítani tudja. Természetesen Észak-Koreáról van szó, de a középkori körülményekről olvasva is azt gondolnánk: a nemzet lakosai alapvető dolgokkal azért csak tisztában lehetnek a külvilágról. Nem is tévedhetnénk nagyobbat, az elszigeteltség – technológiai értelemben is – egészen elképesztő.

Mindez egyetlen beszámolóból kiderül a Wall Street Journal nagyon érdekes videójában. Itt azzal foglalkoznak, hogy az Észak-Koreából elvándorlóknak mennyire nehéz Dél-Koreában boldogulniuk. Nem a munka miatt, hanem mert egy számukra teljesen újfajta társadalomba kell beilleszkedniük. A kapitalizmus világával való első találkozásuk egyike pedig a bankautomaták használata.

Egy észak-koreai disszidens elmesélte, hogy számukra első látásra egy csoda az ATM. Amikor ugyanis a gép elkezd szóbeli utasításokat adni, akkor az észak-koreaiak azt hiszik, hogy valaki van az automatában és ő beszél hozzájuk.

Az ATM-ekre pár másodperccel később újra rácsodálkoznak, amikor azok tényleg adnak nekik pénzt. Ahogy a videóban elmesélik: az észak-koreaiak ahhoz vannak hozzászokva, hogy a – természetesen állami tulajdonú – bankjuktól akkor sem kapnak pénzt, ha kérvényezik. Éppen ezért inkább készpénzben kapják a fizetésüket, amit aztán az otthoni bútorokban tartogatnak.

Az észak-koreai menekülteknek több hónapos képzést kell tartani Dél-Koreában, hiszen be kell illeszkedniük a társadalomba, meg kell tanulni beosztaniuk egy számukra szokatlanul nagy fizetést. Olyan dolgokra kell rájönniük felnőtt fejjel, amit a helyieknek általános iskolában tanítanak. És ez sem feltétlen elég, hiszen a Gizmodo cikkéből kiderül: a pénzügyileg naiv észak-koreaiakból körülbelül 14 millió dollárt csaltak ki a direkt rájuk szabott módszerekkel.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.