Tech hvg.hu 2017. április. 24. 13:00

Hat hétig dolgozott egy iPhone-gyárban, és most kitálalt róla

Hathetes nyári gyakorlatát töltötte egy egyetemista az egyik kínai gyárban, ahol iPhone-ok készülnek. Nem voltak túl jók a tapasztalatai.

A Business Insider készített interjút Dejian Zenggel, egy New York-i egyetemistával, aki egy sanghaji iPhone-gyárban töltött el hat hetet tavaly nyáron, a Pegatronnal kötött szerződés keretében.

A munka este fél 8-kor kezdődött, és bekalkulálva az étkezéseket és a rövid szüneteket (2 óránként 10 perc) másnap reggel fél 8-ig tartott. A munka során egy csavart kellett egy iPhone hátoldalába behelyezni, újra és újra és újra. Először még nagyon kellett koncentrálnia, hogy lépést tudjon tartani a futószalag sebességével, később viszont már szinte behunyt szemmel is a helyére tudta tenni a csavart. Egy idő után már úgy érezte, felesleges ideje is van, viszont nem lehetett munka közben zenét hallgatni, sőt a munkavezető azt sem szereti, ha a munkások beszélgetnek egymással.

Business Insider/Dejian Zeng

Az ebédszünet 50 perc, és ha valaki korábban végez, alhat kicsit, de az ágyak, ahol ezt teheti, roppant kényelmetlenek. Az ebéd minősége sem volt túl jó, csirkéből például sosem kaptak mellet vagy combot, és az emberek gyorsan belapátolják csak az ételt, hogy maradjon idő pihenni is.

Business Insider/Dejian Zeng

A műszak végeztével egy emeletes ágyakkal zsúfolt „kollégiumi” szobában lehetett aludni, ez persze nem úgy kollégiumi szoba, mint egy campuson, a lényeg, hogy mindössze 10 percre van a gyártól, ahova kis buszok szállítják a dolgozókat. Akinek szerencséje van, munka után le tud zuhanyozni meleg vízzel, de gyakran víz sincsen. A munkásoknak általában van telefonjuk (persze iPhone-ra nem nagyon telik, valamelyik olcsóbb kínai modellt birtokolják), viszont ahhoz, hogy használják a „kollégium” wifijét, virtuális érméket kell gyűjteniük (ehhez appokat kell letölteniük vagy kommentelniük kell).

Business Insider/Dejian Zeng

El lehet képzelni, mennyire lélekölő volt az egész, igaz, Zengnek nem a megélhetéséért kellett dolgozni. Több százezer munkásnak viszont csak innen van pénze, és nem ér végét az egész hat hét elteltével. Az egyetemista egy hónapnyi munkáért túlórákkal együtt körülbelül 450 dollárt (nagyjából 131 ezer forintnak megfelelő összeget) kapott. Úgy találta az ott dolgozók nem is szeretik, de nem is gyűlölik a munkájukat. Viszont senki sem éli meg karrierként, és igen magas a fluktuáció. A dolgozók tisztában vannak azzal, hogy mit készítenek, tudják, hogy éppen egy iPhone 6 vagy iPhone 7 kerül ki a kezük közül.

Sok más tech-céghez hasonlóan az Apple is Kínában készítteti szerződéses gyártókkal eszközei döntő többségét, és bár a Trump-adminisztráció erőlteti, kevés az esély arra, hogy amerikai földre tegye át a gyártást, már csak a bérek miatt sem. A kérdésre, hogy mit javasolna annak, aki amerikai vagy európai ügyfélként aggódik a gyártási körülmények miatt, Zeng sem nagyon tudja a választ. Egy bojkott az Apple (pontosabban eszközei) ellen irreális, ehelyett inkább minél többet kell beszélni róla, minél több helyen kell megosztani a tapasztalatokat.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Kult Köves Gábor 2024. december. 29. 20:00

Dobó Kata amerikai filmje és Andy Vajna vikingjei is az élmezőnyben – Hollywood legnagyobb bukásai

Hollywood legnagyobb bukásai közt van olyan film, amely öt rendezőt fogyasztott el, köztük Coppolát is. És olyan is, amelynek zsiráf szereplője rálépett a saját péniszére. Börtönbe küldött rendező, reciklált díszlet, elhízott rabszolgalány és egy elképesztő szexjelenet – Tim Robey, a Telegraph filmes újságírója Box Office Poison című könyvében mesél a legendás bukások hátteréről. A szerzővel beszélgettünk.