Alábecsülték a szívroham és szélütés kockázatát drámaian csökkentő sztatinok (koleszterinszint-csökkentő gyógyszerek) hasznát és eltúlozták mellékhatásait – vélik az Oxfordi Egyetem kutatói a The Lancet című orvostudományi folyóiratban megjelent új tanulmányukban.
"Felülvizsgálatunk azt mutatja, hogy sokkal nagyobb azoknak az embereknek a száma, akik sztatinterápiával elkerülték a szívrohamot és a stroke-ot, mint azoké, akik mellékhatásokkal bajlódtak" - közölte Rory Collins professzor, aki kutatócsoportjával széles körűen áttekintette a sztatinokról folyt kutatásokat.
Azok, akiknél mellékhatások - izomfájdalom, hányinger, májproblémák - alakultak ki, felhagyhatnak a koleszterincsökkentő szedésével, ám a szívroham vagy a stroke hatásai "visszafordíthatatlanok és halálosak lehetnek" - hangoztatta.
A kutatócsoport felülvizsgálatában megállapította, hogy a koleszterincsökkentés napi 40 milligramm atorvasztatin hatóanyagú koleszterincsökkentő szedésével öt éven át 10 ezer beteg közül 1500 esetében előzheti meg a jelentősen a szív-és érrendszeri eseményeket, és csupán mintegy 200 embernél okoz mellékhatásokat.
A magas koleszterinszint a legfontosabb kockázati tényezője az érelmeszesedés kialakulásának. A korábbi tudományos kutatások bizonyították, hogy a koleszterinszint csökkentése lassítja a betegség kialakulását és előrehaladását. A koleszterinszint-csökkentők legfontosabb csoportját a sztatinok jelentik. A szívroham és a stroke az első számú elhalálozási ok a világon, évente az összes halálozás 31 százalékáért felelősek, és világszerte 17,5 millióan vesztik életüket évente e két betegségben az Egészségügyi Világszervezet adatai szerint.
2013-ban a kutatók körében vita alakult ki azt követően, hogy a British Medical Journal tudományos folyóiratban megjelent amerikai-brit tanulmány azt mutatta ki, hogy a sztatinok szedői körében mintegy 20 százaléknál alakulnak ki mellékhatások. Ezt a következtetést később visszavonták, mondván hamis adatokon alapult, de a tanulmány és más tanulmányok megrendítették a betegek bizalmát a gyógyszerben.