Tech hvg.hu 2016. július. 22. 07:02

Ingyennet: felszállt a Facebook drónja, ami ingyenes netkapcsolatot szór majd

Az Aquila névre keresztelt repülővel a világ minden szegletébe szórnák az ingyenes netkapcsolatot. A drónnal most először repültek.

Amiről tavaly ilyenkor még csak elméleti síkon beszéltünk, az nemrég megtörtént: a Facebook útnak indította az első olyan drónját, amivel a világ minden szegletébe szeretnék eljuttatni az internetet. A tesztrepülést június 28-án hajtották végre, de Mark Zuckerberg csak most számolt be az első sikeres repülésről.

Az arizonai teszt során az Aquila az eredetei tervek szerint 30 percet töltött volna a levegőben, de olyan jól sikerült a próba, hogy végül 96 percet repültek vele. A végső cél, hogy a napelemes drónok 18 km-es magasságban 3 hónapon át legyenek képesek a levegőben maradni. Ehhez azonban még néhány dolgon változtatni kell.

Facebook

Bár az Aquila szárnyfesztávolsága egy Boeing 737-es repülőgépénél is nagyobb, a szénszálas anyagok miatt alig 450 kg a súlya. Ennek ellenére még karcsúbbnak kell lennie, ami azt is segíti majd, hogy gyorsabban közlekedjen. Jelenleg a 130 km/h-ra lenne a reális. Az energiafelhasználása három hajszárítóéval ér fel, ami elég ahhoz, hogy éjszaka is működjenek a rendszerek, ugyanakkor szeretnék, ha ennél is hatékonyabb lenne a drón.

Zuckerbergék azt is figyelemmel kísérték, hogy a különböző magasságok mennyire befolyásolják az akkumulátor élettartamát. És ha már akkumulátorok: a fejlesztők szerint túl nagy súlyt terhel a szárnyakra, amik idővel deformálódnának, ezért még több tesztre lesz szükség, hogy megértsék a repülés dinamikáját.

További megoldásra váró feladat, hogy a repülő minél önállóbb legyen. Most mintegy tucat szakember irányítja az eszközt, amit a jövőben ki kellene küszöbölni.

Az eddig ismert elképzelések szerint Zuckerbergék a drón mellett a mobilszolgáltatókkal való együttműködéssel, valamint óriási antennákkal is szórnák a netet világszerte.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.