Minél több a fizetésünk, annál jobban dolgozunk - gondolnánk, de a tudományos kutatások szerint erről nincs szó, inkább a pszichológiai egyensúly a fontos.
A BBC egy érdekes összeállítást közölt arról, hogy a pénz mennyire tud motiváló erő lenni. A pszichológiai kutatások szerint ugyanis nem feltétlen jelent nagyobb moticáviót a magasabb fizetés.
A téma azóta is emlegetett alapkutatása a 70-es években született, ekkor Edward Deci nehéz puzzle játékot adott a résztvevőknek. Itt egy idő után néhány embernek felajánlott pénzt, hogy folytassák, amíg ki nem rakják a puzzle-t . A játék közbeni megfigyelések, majd a pszichológiai tesztek is azt mutatták, hogy a folytatásban épp azok lettek kevésbé motiváltak, akiknek pénzt ajánlottak.
A Duke Egyetem későbbi kutatása szintén ezt a jelenséget igazolta. Ebben az esetben egy kocsijával defektet kapó embernek kellett segíteni a kerékcserében. Egyeseknek ajánlottak cserébe egy dollárt, másoktól viszont ingyen kérték a segítséget. Érdekes, hogy az ingyenes segítségnyújtás jobban motiválta a résztvevőket, szívesebben és többször vállalták így a feladatot. Azok, akiknek egy dollárt ajánlottak fel, nem nagyon akartak segíteni, hiszen úgy voltak vele: ha már pénzt kapnak érte, ennyivel nem érik be. A pszichológia tesztek szerint úgy érezték, hogy ezzel az ajánlattal alulértékelik őket.
A Cambridge Egyetem is végzett kutatást a témában, itt számítógépes játék volt a feladat, de senkinek sem ingyen. Az egyik csoport tagjainak szerény összeget ajánlottak fel a gép elleni győzelemért, a másik csoport tagjai viszont tízszer nagyobb díjazásban részesültek. MRI-vel is szkennelték a résztvevők agyi folyamatait, amelyből kiderült: a több pénzt szerző játékosoknál a motivációval kapcsolatos agyi területek ugyan aktívabbak voltak, viszont rosszabbul teljesítettek, mint a kevesebb pénzhez jutó társaik.
A BBC még több ilyen kutatást idézett, de mindegyik hasonló eredményekkel zárult, attól függően, hogy a három említett közül milyenek voltak a feltételek. A végső következtetés szerint pont a három idézett kutatás egy-egy tanulságát kell kombinálni. A kiegészítő pszichológiai kutatások szerint ugyanis a munkában vagy valamilyen feladat megoldásában három pszichológiai tényezőnek kell teljesülnei.
A feladatot végzőnek szeretnie kell az adott tevékenységet (puzzle példa), úgy kell éreznie, hogy tisztában vannak értékeivel és kompetens a témában (kerékcsere példa), valamint egyenlő bánásmódot kell biztosítani számára (számítógépes játék példa). Ha ez megvan, lehet akár motiváló is a pénz, de ennél fontosabb, hogy a pszichológiai egyensúly miatt jobb lesz a teljesítmény.