Tech Balogh Csaba 2015. október. 12. 18:00

Steven Seagal beájulna: teszteltük a Huawei új csúcstelefonját

Balogh Csaba
Szerzőnk Balogh Csaba

Amikor a világ harmadik legnagyobb mobilgyártója piacra dob egy új telefont a prémiumkategóriában, arra mindenképpen érdemes odafigyelni. Amikor mindenben a második legnagyobb Apple fölé/alá ígérnek, akkor pedig még inkább. Megnéztük, mit tud a Huawei elegáns óriása, a Mate S.

Ez lenne az androidos telefonok iPhone-ja? – tettük fel a kérdést, amikor a Huawei a szeptember eleji IFA szakkiállításon szinte minden tulajdonságot tekintve az Apple telefonjához hasonlítva mutatta be Mate S modelljét. A választ természetesen nem bíztuk a száraz specifikációs listára, azóta kézbe vettük és leteszteltük a hamarosan Magyarországon is piacra kerülő nagyképernyős telefont.

A dobozkirály

Mielőtt a tesztünk alanyának képességeiről bármit is mondanánk, egy dolgot le kell szögezni: ha a Huawei semmi mást nem csinálna, mint dobozokat tervezne más gyártók telefonjaihoz, valószínűsíthetően akkor is profitot termelne a vállalat. Külön érdem, hogy a Mate-széria legújabb tagjának dobozát úgy sikerült szépre és elegánsra csinálniuk, hogy az közben véletlenül sem hasonlít a házon belüli P8 szintén elegáns csomagolására. A töltőn és a  fülhallgatón (no meg persze a telefonon) kívül a matt fekete kartonból faragott dobozban van még egy tok is, ami szintén erősíti az odafigyelés érzetét az emberben.

Tényleg szép

A doboz kibontása után sem tűnik el az elegancia, maga a Mate S is egy jól sikerült darab. A berlini bemutató tanúsága szerint a "szép telefon" fogalmába beleértik azt is, hogy a legnagyobb konkurensnél – mondjuk ki, mert ők is kimondták: az Apple iPhone-jánál – egy kicsit mindenképpen vékonyabbnak és kisebbnek kell lenni. Bár Richard Yu vezérigazgató büszkén sorolta, hogy szinte minden paraméterben sikerült a nagyobb iPhone alá menni, mi még mindig nem tudunk elképzelni egy olyan vásárlót, aki (tized)milliméterek alapján döntene egy készülék mellett. Olyat viszont nagyon is el tudunk, akinek a mindennapi használat során feltűnne az, hogy mit is áldozott be ezért az apró térnyerésért a vállalat – de erről egy kicsit később.

Huawei

A telefon minden oldalélét lekerekítették, sőt még a kijelzőt borító üveget is, ennek összhatásaként pedig egy modern hatású, ízléses, elöl üveg, hátul fém készülékházat sikerült létrehozni. A Mate S mindenképpen az utóbbi idők egyik legszebb telefonja lett.

Képernyő

Talán az eddig alkalmazott 6 hüvelyk használhatatlansága, talán az összehasonlítási alapként oly sokszor hivatkozott Apple-telefon 5,5-ös átmérője, de legnagyobb eséllyel a két dolog együtt ösztönözhette arra a mérnököket, hogy az idei Mate már "csak" 5,5 colos képernyőt kapjon. Átlagos kézben ez még éppen-éppen használhatónak tűnik, de nem nyitnánk újra az ezzel kapcsolatban újra és újra fellángoló vitát: kézbe kell venni, ki kell próbálni.

A Mate S képernyőjén 1080x1920 pixel sorakozik, a képminőség teljesen rendben van, egyedül a maximális fényerővel volt némi problémánk: aki jellemzően nagyobb fényerő mellett szereti használni a monitorokat és kijelzőket, azt kellemetlen meglepetés érheti, mert ezen a téren bizony ráfér volna még némi kakaózási lehetőség a telefonra.

A Force Touch nyomásérzékeny kijelző egyik érdekes funkciója: a telefon képes megbecsülni a képernyőre helyezett kisebb tárgyak súlyát.
Huawei

A kijelzőt a Gorilla Glass eddiginél valamivel karc- és strapaállóbb új verziója védi és a Force Touch technológia teszi különlegessé. Vagyis csak tenné: a Huawei nagyon sietett vele, hogy a nyomásérzékeny kijelző csodáját az Apple-nél hamarabb mutassa meg a sajtónak – viszont hogy ez nem fogja felpörgetni az eladásaikat, az biztos. Míg ugyanis az Apple-féle megoldást már (tíz)milliók nyomogatják világszerte, a nagy dirrel-durral bevezetett Huawei-féle Force Touch csak a Mate S egy speciális verziójában lesz elérhető – egyelőre nem tudni, mikor és milyen áron. A technológia tehát remek reklámerővel bír, de az erő visszafele is elsülhet: nem lepődnénk meg, ha napi szinten szállingóznának majd a Huawei-hez olyan vásárlók jelzései, akik éppen a nyomásérzékenység miatt vették meg a telefont, de a funkció "valamiért nem működik".

A vas

A képernyő alatt a Kirin 935 chipset összesen 8 processzormagja dolgozik (négy 1,5 GHz-es és négy 2,2 GHz-es), ennek munkáját 3 GB RAM segíti. Az összeállítás általában elég lóerőt biztosít a telefonon futó Android 5.1.1 operációs rendszernek és az alkalmazásoknak, tesztelésünk során a mobil csak néha döccent meg egy-egy pillanatra. Igaz, akkor teljesen váratlan pillanatokban, de fogjuk a megjelenés előtti szoftververzióra azt, hogy indokolatlan helyzetekben gondolkozik el a készülék. A vonatkozó teljesítményt mérő AnTuTu-teszteken egyébként az 51 ezer pont körül teljesítő Mate S-t csak kicsivel mérték erősebbre a Samsung 49 ezer pontos tavalyi Galaxy S5-ösénél, míg a 62 ezres OnePlus 2 és a 67 ezres Samsung Galaxy S6 (edge) jócskán ráver a Huawei phabletjére.

Huawei

A Mate S 32, 64 és 128 gigás belső tárhellyel érkezik, de ebből főleg az első két modellre érdemes ácsingózni. A harmadik, 128 gigás kiadás ugyanis az a speciális "prémium" verzió, amelybe a Force Touch is bekerül, és amelynek sem megjelenési ideje, sem ára sem ismert. Tárhely szempontjából viszont ez nem is olyan nagy gond, ugyanis a 32 és a 64 gigás kiadások is bővíthetők microSD kártyával.

A hardveres specifikációs listán helyet kapott még ezeken kívül mindenféle szokásos képesség: GPS, wifi, 4G/LTE, Bluetooth (4.0), NFC és persze USB-csatlakozó is. Ez utóbbi sajnos még nem a több előnnyel is rendelkező C-típusú, hanem egy szokásos microUSB.

A Huawei belepakolt a telefonba egy ujjlenyomat-olvasót is, mégpedig nem is akármilyet. A telefon hátulján, a kamera alatt helyet kapott – azonosítás mellett lapozgatáshoz is bevethető – modul érezhetően gyorsabban és megbízhatóbban működik, mint az Apple eddig használt technológiája – igaz, az idei 6s (Plus)-ban alkalmazott Touch ID már szintén szempillantás alatt azonosítja a felhasználót.

Huawei

Fény és hang

A Mate S-be szerelt főkamera 13 megapixeles, és az egy dolog, hogy a Huawei P8-ban is lévő modullal szép képek készíthetők, de aki egy kicsit jobban érdeklődik a fotózás iránt, és hajlandó utánanézni a beállítások értelmének, az a Mate S-ben alaposan kiélheti majd magát: a Pro kamera módban állítható a fényérzékenység, a záridő, a fehéregyensúly, az expozíció és néhány további finomhangolási lehetőség is akad. A csúcskategóriában már-már kötelező optikai képstabilizátor is helyet kapott a fedélzeten, és az sem elhanyagolható, hogy a kameralencsét zafírral tették a karcolásokkal szemben ellenállóbbá.

Audio téren is van érdekesség: a készülékbe nemcsak, hogy 3 mikrofont építettek, de gondoskodtak a rendszer szoftveres támogatásáról is. A Mate S-t így jól lehet diktafonként használni, a telefon tudja, mikor merről érkezik a hasznos hang, mikor merre kell fokozottan figyelnie, de a jobb hangminőséget és érthetőséget eredményező fókuszirány kézzel is szabályozható.

Huawei

És ha már hang, akkor még egy kis figyelmet igényel a készülék mellé csomagolt fülhallgató is. Az earbud kialakítású füles gombjai nem csak hangerőszabályzásra alkalmasak: hosszan nyomva a +/- gombokat előre/hátra lehet léptetni a zenék között.

A szuperképességnek annyi

Az akkumulátorral tőrt szúrtak a Mate-széria szívébe, és a potenciális vásárlókéba is. A készülék gyenge pontja ugyanis éppen ez. Nem, nem egy szörnyen gyenge, fél napon át kitartó aksiról van szó – de sajnos a csalódás, amit okoz, az is tovább tart fél napnál. A Mate jelzésű Huawei-telefonok leghűségesebb rajongói ugyanis eddig azok közül kerültek ki, akik azt mondták: megér nekik néhány milliméternyi és néhány grammnyi pluszt az, hogy az egyik leghosszabb üzemidejű androidos telefont használhassák. Nos, aki korábban így választott, az tartsa meg tavalyi Mate-jét, aki pedig most vásárolna és elsősorban az üzemidőt tekinti fontosnak, az keresgéljen másfelé.

A Mate S-be került 2700 mAh-es akkumulátor sajnos egészen konkrétan azt jelenti, hogy a Huawei Mate-szériája ezennel elvesztette szuperképességét. És itt jön a képbe Steven Seagal. Tudják, neki voltak azok a filmjei, hogy Úszó erőd, meg Száguldó erőd... no és a csak címként megszületett harmadik rész: Elhagyott az erőd.

Huawei

Verdikt

Jó telefont csinálni nem bonyolult feladat, de éppen ezért nem is elégséges: sok gyártónak vannak jó telefonjai. A Huawei Mate S egy jó telefon, és az előzmények ismeretében minden esélye megvolt rá, hogy kitűnjön a sok jó közül: a Huawei név általában kiemelkedően jó ár-érték arányt jelent, a "Mate" megnevezés pedig kiemelkedően hosszú üzemidőt. Az S modellre egyik sem jellemző: a Mate-sorozat eddigi modelljeiben tapasztalataink szerint még intenzív telefonnyomogatás mellett is benne volt a két nap használati idő, és 120 ezer forintba kerültek. A Mate S egy szokványos "egynapos" telefon, 200 ezer forintért.

Egy ötletes funkciókkal felruházott érintésérzékeny képernyő valamicskét javíthatott volna a helyzeten, de így nincs mese: az itthon valamikor október-novemberben megjelenő Mate S nem emelkedik ki a mezőnyből, leginkább egy rossz áron beszerezhető nem rossz telefon. Aki egy olyan androidos telefont keres, ami nemcsak a Huawei palettájában, hanem a teljes androidos kínálatban az egyik legjobb ár-érték arányú darab, az inkább a 60 ezerrel olcsóbb P8-ra vesse tekintetét. Most, a Mate S-nél viszont haladjanak tovább, nincs itt semmi beleszeretnivaló.

A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának facebookos oldalát.

hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 06. 13:28

1945 után először ismét szélsőjobboldali vezetője lehet Ausztriának, Herbert Kickl a kormányalakításról tárgyalhat

Az osztrák Szabadságpárt vezetője kapott felkérést a kormányalakításra a köztársasági elnöktől, miután összeomlottak a koalíciós tárgyalások a jobbközép és a szociáldemokraták között Ausztriában. A jobbközép lecserélte a vezetőjét, az új hajlandó kormányalakításról tárgyalni a választáson győztes szélsőjobboldali párttal, az FPÖ-vel. A szélsőjobbnak az ölébe hullhat a hatalom, mert a politikai elit nem tudott túllépni a saját árnyékán. Váratlan külpolitikai győzelem ez Orbán Viktornak és Vlagyimir Putyinnak. Németországnak vészjelzés az osztrák belpolitikai fordulat.