A fizikából ismert egyik érdekes effektus egy labda eldobásából is lenyűgöző eredményt hozhat, de a jövőben talán több gyakorlati haszna is lesz. Ebből a videóból kiderül, hogy miért.
Az itt látható tudományos videóban 126 méterről dobnak le egy kosárlabdát. Az első alkalommal szimplán csak leejtik, a második próbálkozásnál viszont megpörgetik, és úgy engedik el. A végeredmény elég látványos, nézze csak.
A héttérben a Magnus-effektus áll, amelyet Heinrich Magnus fedezett fel. A lényege, hogy a súrlódás következtében a test felülete közegrészecskéket – ez környezettől függően lehet levegő vagy víz is – ragad magával és így cirkulációt kelt. A tárgy nagyobb közegsebességű és kisebb sebességű oldala között nyomáskülönbség lép fel, így pedig felhajtóerő jön létre.
Ezt leginkább a sportban alkalmazzák, ilyen például a futballban a labda csavarása, a teniszben pedig a nyesés. Mostanában viszont megjelentek az effektus még hasznosabb alkalmazásai, amelyekkel a jövőben talán találkozhatunk is. A videó végén például látható egy drónhoz hasonló repülő eszköz, amelynek nincsenek szárnyai, csak hengerek forognak rajta, így szerezve elég felhajtóerőt. Egy szállítóhajóban pedig hasonló, de jóval nagyobb hengerek forognak, hogy még több energiát nyerjenek az üzemanyag felhasználásából.