Az agykutatás egyik legérdekesebb és sokakat érintő témája a kialvatlanság hatása. Rosszabbnál rosszabb következményekkel jár, ha nem pihenünk eleget, egy összeállítás összeszedte a legveszélyesebbeket.
A Mic tudományos rovatában jelent meg egy érdekes összeállítás, amelyben az agykutatás elmúlt éveinek kialvatlansággal kapcsolatos eredményeit sorolják fel. Íme a legérdekesebbek listája:
1) A kialvatlanság miatt felgyorsul agyunk zsugorodása, néhény évnyi alvászavar után ez már kimutatható. Minél idősebbek vagyunk, annál nagyobb ennek a veszélye.
2) Állandó alvászavar esetén megnő az esélye, hogy túl sokat kockáztatunk az élet bármely területén. Az ítélőképességünk romlik, és egy-egy álmatlan éjszaka után is nagyobb eséllyel hozhatunk olyan döntést, amit később megbánunk.
3) Az elegendő pihenés hiánya rontja a hosszútávú memóriát, sok mindent elfelejthetünk, míg a rövidtávú memóriába hamis emlékek kerülnek, így rosszul emlékszünk egyes történésekre.
4) Alvásproblémák esetén hajlamosak vagyunk a negatív élményekre fókuszálni, ami idegessé tesz minket.
5) A halucináció esélye is növekszik alváshiány okozta fáradtságnál.
6) Állandó kialvatlanság esetén antiszociálisokká válunk, egyre kevesebbet akarunk találkozni barátainkkal.
7) Veszélybe kerül a képességünk az összefüggő beszédre.
Ha kíváncsi mi a különbség hat és nyolc óra alvás között, a válaszokat itt találhatja meg.
Azt azért hozzátesszük, hogy az amerikai Nemzeti Alvás Hivatal nemrégiben korrigálta a szükséges alvásmennyiség határértékeit korosztályokra lebontva, ezek alapján a felnőtteknek minimum 7-9 óra alvásra lenne szükségük, hogy egészségesek maradjanak. A harvardi professzor, Charles Czeisler által vezetett csapat a legújabb tanulmányokra alapozva kiegészítette a korcsoportokat fiatal felnőttekkel és idősekkel, továbbá több korosztályban is változtatott a határértékeken:
Újszülöttek (0-3 hónapig): 14-17 óra (előtte 12-18 óra)
Csecsemők (4-11 hónapig): 12-15 óra (előtte 14-15 óra)
Kisgyermek (1-2 éves): 11-14 óra (előtte 12-14 óra)
Óvodáskorúak (3-6 éves): 10-13 óra (előtte 11-13 óra)
Iskoláskorúak (6-13 éves): 9-11 óra (előtte 10-11 óra)
Tinédzserek (14-17): 8-10 óra (előtte 8,5-9,5 óra)
Fiatal felnőttek (18-24): 7-9 óra (új korcsoport)
Felnőttek (26-64): 7-9 óra (ugyanannyi, mint előtte)