Hamarosan akár egy robotkart is irányíthatnak azok, akik megkapták a Neuralink agyi chipjét – eddig ugyanis csak digitális eszközöket tudtak, mint például egy számítógép mutatóját.
Zöld lámpát kapott az Elon Musk-féle Neuralink, így elkezdhetnek dolgozni az agy-számítógép interfészükkel (BCI) működő robotkar megvalósíthatósági tanulmányán – írja az Interesting Engineering.
Mint arról a Neuralink az X-oldalán beszámolt, a szóban forgó megvalósíthatósági tanulmány célkitűzése, hogy a BCI vezérlését egy robotkarra is kiterjessze egy N1 implantátum segítségével. Így a digitális után a fizikai szabadságukat is visszakaphatnák az emberek – hangsúlyozza a Neuralink, megjegyezve, hogy a jelenlegi „Prime” klinikai vizsgálat résztvevői közül jelentkezhetnek az emberek a Convoy megvalósíthatósági tanulmányhoz. (Előbbi az, melynek keretein belül már két emberbe is beültették a BCI chipet.)
A kísérleti robotkarról és a kapcsolódó tanulmányról egyelőre nem közölt további részleteket a Neuralink, ahogyan az engedélyt megadó amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal (FDA) sem reagált a Reuters hírügynökség megkeresésére.
Az első BCI-chipet januárban ültették be Nolan Arbaugh-ba, aki 21 évesen nyaktól lefelé lebénult. Játszani és sakkozni is tud a számítógépén a chipnek köszönhetően használatával. Májusban azonban kiderült, hogy akadt némi probléma a chippel, annak szálai ugyanis elkezdtek visszahúzódni, ami rontja az eszköz kommunikációját – ezt sikerült javítaniuk. Nyáron megtörtént a második beültetés is, mely szintén sikeres volt Musk szavai szerint.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.