Tech Bedő Iván 2015. május. 29. 09:01

Lehallgatják a kollégái az irodában? Van megoldás

Bedő Iván
Szerzőnk Bedő Iván

Nagytermes irodában is lehet, sőt kell telefonálni, csak sok bajjal jár. Egy kis magyar akusztikus csapat most olyan fülkét mutatott be, amellyel munkahelyi környezetben is megteremthető a csendes és mások számára hallhatatlan telefonálás. A megoldás a fejlesztők szerint jobb, ráadásul olcsóbb, mint a hasonló külföldi termékek.

Akadnak, akiknél kifejezetten betegségnek számít, hogy irtóznak a telefonálástól, főképp, ha mások is hallják őket. A legtöbb irodai dolgozónál nem ennyire kóros a helyzet, de persze már az is kellemetlen, ha valakinek mások füle hallatára kell ügyeket intéznie, netán lejáratnia magát hiányos nyelvtudásával – másfelől a kollégák sem tudnak nyugodtan dolgozni a telefonbeszélgetések és egyéb csevejek zajában. Léteznek munkahelyek, ahol telefonfülkék sorát rendezték be, és el is várják, hogy a hosszúra nyúló vagy éppen bizalmas beszélgetéseket a kollégák onnan folytassák, de ez nem mondható általánosnak.

Megoldást kínál minderre egy kis cég, a Bizsók Hangsugárzó Manufaktúra, amelynek Silent Place néven is marketingelt csapata hangszigetelt telefonáló- és tárgyalófülke prototípusával állt most a sajtó elé. Hogy jön ez a hangsugárzókhoz? Részben az akusztikus szakértelem okán, részben véletlenül. A cég előbb nappalik, majd irodák hangteréhez készített egyedi hangsugárzókat, mígnem az egyik irodában rácsodálkoztak egy hangszigeteltnek szánt külföldi fülkére, és rájöttek: ennél ők jobbat és olcsóbbat tudnának készíteni.

Bizsók Hangsugárzó Manufaktúra

Egyelőre a prototípus bemutatásánál tartanak, és várják, ki lesz az első vevője a 4300 eurósra beárazott darabnak. Az ár magasnak tűnhet, de Bizsók Vajk vezető konstruktőr szerint a külföldi termékekért akár kétszer ennyit is kérnek. Egyébként is: a körülbelül 1,3 millió forint kevesebb, mint egyik-másik jobb irodai íróasztal vagy más berendezési tárgy ára. Ami pedig a minőséget illeti, a fejlesztőknek maguknak sincs rá magyarázatuk, de úgy tapasztalták, hogy a konkurens termékek hangelnyelő képessége nem annyira jó, mint az övéké. Találkoztak olyan fülkével, amely teljesen üvegből készült, és a benne lévők olyan visszhangban érezhették magukat, mint egy uborkásüvegben. Láttak olyan konstrukciót is, hogy a fülkében épp a hanghullámok fókuszában ültek a beszélgetők, így szavaik nem elnyelődtek, hanem kihangosítódtak.

A nemzetközi csengésű Silent-booth néven szereplő fülke nem teljesen hangszigetelt (például a mély hangokat nem különösebben szűri ki, mert főképp a beszédet és az irodai zajt vették célba vele), de személyes tapasztalataink alapján is megfelel arra, hogy a bent lévők hangja ne hallatsszon ki, a kinti zaj pedig mérsékelten jusson be. A csapat környezetpszichológus tagja, Tóth Bátor szerint a fülke néhány tesztelője „úgy érezte, mintha zajos helyről egy tó közepére csöppent volna”.

Bizsók Vajk (balra) és Tóth Bátor a fülkéjükben
Bedő Iván

Telefonáláson kívül kisebb megbeszélésekre is alkalmassá tehető a fülke. Terveznek kétszemélyes, beülős változatot is. Ha jelentkeznek majd a vevők, rendelhetnek telefon- vagy laptoptöltőt, hálózati csatlakozót, extra világítást, lehajtható asztalt. Vagyis akár kisebb munkaállomás is kialakítható, olcsóbban és rugalmasabban, mint egy külön szoba.

„Az akusztika a mindenünk” – mondta a mérnöki végzettség nélkül, önképzéssel szakemberré váló Bizsók, aki fájlalja, hogy irodaépítéskor az akusztikusok megkérdezése ma még nem annyira magától értetődő, mint például a kerttervezőké.