Nem is lehetne aktuálisabb a Google szabadalmának elfogadása, mint mostanában, amikor egy óriási kiszivárogtatás okoz fejfájást az HBO-nak.
Igazán frappáns fordítása nincsen, de tartalmilag talán a poéngyilkossághoz hasonlít leginkább az angol spoiler szó, ami azt írja le, amikor valaki előre elárulja egy irodalmi mű poénjait, ami lehet akár a befejezés, akár valamelyik kulcsfontosságú jelenet. A spolierek igazán bosszantóak tudnak lenni, az internet, a közösségi média világában pedig egyenesen kikerülhetetlenek.
A legutóbbi nagy spoilerezés a Trónok harca 5. évadát érinti: az első négy epizód már a bemutató előtt felkerült a netre, és a közösségi oldalak most tele vannak azzal, hogy mi is fog történni – nem biztos, hogy a rajongók örülnek e megszellőztetésnek.
Éppen az ilyen spoilerek ellen lép fel a Google új szabadalma. Egy olyan rendszert ír le, amely eltakarja a felhasználó szeme elől azokat az információkat, amelyek számára spoilerek lehetnek. S hogy honnan tudja ezt a Google? Mindenekelőtt hozzáférést kell adni számára szinte e teljes netes életünkhöz, hogy lássa, mit nézünk, mit olvasunk.
Ha ezek után azt tapasztalja, hogy valamelyik barátunk például előrébb jár egy sorozatban, mint mi, és valamit kiposztol erről, akkor elhomályosítja a posztot, figyelmeztet, hogy az spoilert tartalmazhat, és megkérdezi, hogy ennek ellenére szeretnénk-e látni.
Persze ez a megoldás sem mindenható, azzal ugyanis a Google sem tud mit kezdeni, ha a barátunk szóban spoilerkedik, ráadásul ha a spoiler-felismerés szövegalapú, akkor a spoilerként kiposztolt képek átmehetnek a szűrőn.
Ezzel együtt, ahogy azt a Wired is megjegyzi, a spoiler-mentes technológia valóban lenyűgöző, leszámítva azt, hogy a Google-nek teljes hozzáférést kell adnunk szórakozási szokásainkhoz. S valószínűleg ez lesz a gátja a gyors elterjedésnek, ha egyáltalán a Google terméket készít belőle, hiszen ne feledjük, egyelőre csak szabadalomról van szó, és azt korábban már a Google szóvivője is megjegyezte, nem minden elképzelésük valósul meg.