A Google Maps technológia segíthet a kutatóknak abban, hogy akár sejtszinten vizsgálódjanak az emberi testben.
A Google Mapsszel felfedezhetjük tágabb és szűkebb környezetünket, városunkat, kerületünket, a szomszédos utcákat, és még a házunkat is megtaláljuk a térképen. Egy nemzetközi kutatócsoport is valami hasonlót tett: a Google Maps algoritmusát használta arra, hogy mintha csak a térképén tenné, úgy zoomoljon bele a testbe, pontosabban egy testrészről készült felvételbe.
Az ausztráliai New South Wales egyetemen dolgozó kutatócsoport a csontízületi gyulladás kutatása során pásztázó elektronmikroszkóppal készített felvételt a csípőcsontról – ezt a képalkotó technikát a Zeiss fejlesztette, a szilícium ostyák hibáinak vizsgálatára. Akárcsak abban az esetben, a csípőcsontról is elképesztően sok felvételt készítettek különféle mérettartományokban, és a terabájt méretű adathalmazt menedzselték a Google Maps algoritmussal.
A végeredmény: épp úgy lehet belenagyítani a csípőcsont képébe, mintha csak az utcánkat keresnénk a Mapsen. Az új technikának köszönhetően mindössze néhány hét alatt végeztek azzal a munkával, ami a korábbi eszközökkel 25 évet vett volna igénybe.
A kutatócsoport vezetője elmondta, hogy ez az első alkalom, amikor pontosan megtudhatják, hogyan táplálkoznak a sejtek, és hogyan alakul ki a kapcsolat közöttük, ezzel pedig új terápiák kidolgozására nyílik lehetőség, és a megelőzést is magasabb szintre lehet majd helyezni.