Tech hvg.hu 2014. szeptember. 03. 13:00

Videó: Ez az eddigi legdurvább „ice bucket” kihívás

Az idei nyár egyik őrülete az ice bucket, azaz a jeges vizes kihívás volt, amelynek egészen különös hajtásai is vannak.

Az ice bucket challenge, azaz a jeges vizes kihívás célja valóban nemes: egy kis mókával övezve adakoznak egy jelenleg még gyógyíthatatlan neurológiai betegség, az ALS kutatását végző alapítvány számára. Aki teljesíti a „feladatot” az kisebb, aki viszont nem vállalja, az nagyobb összeggel járul hozzá a kutatáshoz.

Videók százai örökítették már meg neves és kevésbé ismert emberek jeges vizes kalandjait, azonban a legdurvább ilyesfajta próbálkozás valószínűleg egy torontói vegyészé. Muhammad Qureshi, aki amellett hogy valóban adakozott is a nemes célra, egy nem mindennapi kihívást teljesített: jeges víz helyett folyékony nitrogénnel öntötte nyakon magát.

A folyékony nitrogén pedig köztudottan „valamivel” hidegebb a jégnél: -195,8 és -210 fok között ilyen cseppfolyós halmazállapotú.

NurdRage/YouTube

Hogy a vegyész mégsem vált azonnal jégtömbbé, arról a fizika, pontosabban az úgynevezett Leidenfrost hatás gondoskodott. Qureshi testhőmérséklete annyira meleg volt a folyékony nitrogénhez képest, hogy a két anyag között egy vékony szigetelőréteg alakult ki, azaz a szuperhideg anyag nem érintkezett a férfi testével. Persze a szigetelőréteg csak rövid ideig marad meg, így a vegyész is azonnal és alaposan „leporolja” magát.

Qureshi az adakozás mellett tanítani is szeretett volna ezzel a YouTube-videóval, és az eddigi pár százezer néző talán meg is értett belőle valamit. Arra mindenesetre felhívta a figyelmet, hogy a művelet azért veszélyes, és senki se utánozza.

hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.