Azt már tudjuk, hogy ha jól megválasztott keresőszavakat, kifejezéseket, szókapcsolatokat használunk a Google-ban (és egyéb keresőkben), relevánsabb eredményekhez juthatunk. Hasonlóan megy ez a YouTube-nál is.
Percenként több ezer videó kerül fel a YouTube-ra, és köztük pár perces filmecskék, teljes zenei albumok, sőt egész estés mozifilmek is találhatók. Nem véletlen, hogy ha csak egy nevet vagy egy szót ütünk be a YouTube keresőjébe, akkor bizony nem könnyen igazodunk ki a találatok között. Ha viszont ügyesen választjuk meg a keresőszavakat, akár rejtett „kincsekhez” is juthatunk.
Természetesen magyar és angol kifejezéseket egyaránt használhatunk, vannak esetek, amikor a magyarok is jól jönnek, néha azonban érdemes az angol szavakkal, sőt olykor csak ezekkel próbálkozni.
Ha egy együttes albumaira vagyunk kíváncsiak, akkor a neve után tegyünk egy vesszőt, majd írjuk azt: full albums, esetleg long, de megtehetjük ugyanezt az együttes/előadó neve után írt teljes album kifejezéssel. Lejátszólistákra is kereshetünk, ilyenkor a playlist vagy lejátszólista szót használjuk.
Ha egész estés mozifilmeket szeretnénk nézni, akkor a választott művész neve után írjuk be a full movies kifejezést, például Bruce Lee, full movies vagy movies full length, és magyarul is bőven vannak lehetőségeink: teljes film, filmek, filmek magyarul stb.
A YouTube-ra való felkerülésük ideje alapján is válogathatunk a videók közül, itt van igazán jelentősége a vesszőnek és az angol szavaknak. Ha az Apple-ről szóló egészen friss videók érdekelnek, akkor a keresőkifejezés Apple, today lesz – az Apple today egészen más eredményhez vezet. Hasonlóan játszhatunk az hour (óra), week (hét), month (hónap), year (év) szavakkal, de ezúttal csak az angol nyelvűekkel.