A londoni Guardian interjút közölt Sir Tim Berners-Lee-vel, akit a világháló atyjaként szoktak emlegetni. Az informatikai tudós szerint a nagy internetes cégek túl sok adatunkat ellenőrzik.
Berners-Lee kifejtette, hogy a fogyasztók nem értik az adatok értékét, amelyeket róluk a nagy cégek összegyűjtöttek, és továbbra is meg akarnak szerezni olyan nagy vállalatok, mint a Google vagy a Facebook.
Szerinte ez egy új PC-korszakhoz vezet, amelyben a számítógépeink egyre többet tudnak majd rólunk, és egyre több szolgáltatást nyújtanak nekünk. De eközben a Google és a Facebook ad hozzáférést nekünk azokhoz az adatokhoz, amelyeket tárol rólunk.
Az egyik probléma ezekkel a „szociális hálózati silókkal”, hogy ők birtokolják az adatokat és nem mi. Nincs olyan program, amely lehetővé tenné, hogy mi, polgárok a rólunk a szociális hálón tárolt adatok mindegyikét felhasználhassuk. Ezek a „silók” és a szaporodó applikációk veszélyeztetik a nyílt hálózatot, amelynek a népszerűsítéséért oly sokat tett – szögezte le Berners-Lee.
A Guardiannek azt is elmondta, hogy aggódik ugyan e domináns cégek befolyása miatt, de a dolgok az interneten gyorsan változnak. Ezek a cégek nem mindig képesek arra az innovációra, amire egy kezdő vagy kiscég.
Ma már a Netscape-et szinte teljesen elfelejtettük, pedig nem is olyan régen dominálta a böngészőpiacot, míg a Microsoft ki nem szorította onnan. Az ilyesfajta dominancia miatt akkoriban az emberek ugyanúgy aggódtak, mint manapság. Lehet, hogy a mostani domináns cégekre is ráunnak a felhasználók, s pár év múlva vissza akarják kapni az adataikat – vélte Tim Berners-Lee.