Tech hvg.hu 2012. február. 27. 10:00

A nukleáris latrok mágneses viharral zúznák szét a nyugati világot

James Arbuthnot brit parlamenti képviselő szerint egészen valószínű, hogy valamelyik „lator állam” nukleáris fegyvert robbant a világűrben, hogy az így keltett sugárzással lerombolják a nekik ellenséges országok áram- és vízellátását. Az amerikai kongresszus és az OECD is készített már elemzéseket, s a napkitörésektől legalább annyira tartanak, mint a latroktól.

Az űrben végrehajtott nukleáris robbantás hasonló hatást érhetne el, mint egy erős napkitörés. Utóbbi gyászos következményeit a québeci elektromos rendszer 1989-es teljes összeomlása pontosan demonstrálta. Emellett megbénulhatna minden olyan szolgáltatás, amely a műholdas navigációs rendszerekhez kötődik, de nagy valószínűséggel így járna a kommunikáció, részben akár az internet is leállhatna, a katonai célú eszközökről nem is szólva. A brit védelmi bizottság (hivatalos jelentése itt olvasható) ezért sürgeti a kormányt, hogy „erősítse meg a technológiát” az ilyen esetek kivédésére.

Az elektromágneses impulzusoktól (EMP) való félelem nem új keletű, az Egyesült Államokban már 2004-ben elkészült az a törvényhozásnak szóló beszámoló, amely szerint az EMP-hatás potenciális országos katasztrófával fenyeget. Az OECD pedig tavaly nyáron tette közzé jelentését a jövő globális megrázkódtatásairól, köztük a geomágneses viharok hatásairól.

Azóta azonban nőtt a fenyegetés esélye. Legalább is a brit parlamenti szakbizottság úgy találta – a BBC tudósítása szerint –, hogy a kormány „valamelyest önelégült” lett a technológiát fenyegető kockázatok értékelésében, pedig ezek képesek megrongálni a számítógépchipeket, amivel a védelmi rendszert cselekvőképtelenné tehetnék.

James Arbuthnot, az aggódó brit honatya. Nem csak a Naptól óvna bennünket
jamesarbuthnot.com

Arbuthnot a BBC-nek kijelentette, hogy: „személyesen én azt hiszem, egészen valószínű, hogy ilyesmi megtörténjen. Kevés nukleáris fegyver használata mellett ez egy viszonylag egyszerű út hatalmas károk előidézésére. A következtetés, pedig az, ha egy ilyen támadás ekkora károkkal jár, ideje elkezdeni a felkészülést az ellene való védekezésre, mert a sérülékenységünk hatalmas. Az űrben robbantott nukleáris fegyver rombolóhatása sokkal nagyobb, mintha egy városra dobnák le, mert a besugárzott terület sokkal nagyobb. Így teljes országos hálózatokat képes megbénítani, beleértve például a vízellátást vagy a csatornarendszert. Ez néhány napon belül igen nehézzé tenné az életben maradást a városokban.”

A naptevékenység lehetséges hatásai

Űr időjárás

Esemény

Potenciális hatás

Napkitörés: a napkorona anyagának kilökődése (CME – Coronal Mass Ejection)

Plazma kilökődése a Nap külső atmoszférájából

A Föld mágneses mezejének ingadozása (geomágneses vihar), az elektromos hálózatok túlterhelése, tönkreteheti a műholdakat, a GPS-t és a radarokat

Napenergia-részecskék (SEP – Solar Energetic Particle) kisugárzása

Nagyenergiájú részecskék távozása a Napból az égitest életének különféle eseményei során

Tönkreteszi az elektromos eszközöket, az űrhajók és repülőgépek komputereit és energiarendszereit, de hatása a földi eszközökre is kiterjedhet, megnöveli a talaj sugárzását

Szoláris rádióhullám-kitörés

Intenzív rádiózaj, amelyet a Nap eseményei okoznak

Interferencia az alacsony energiájú rádiófrekvenciás kommunikációban (pl. mobiltelefonok, wi-fi, GPS)

Napszél

Napenergia-részecskék kilökődése és a vele járó erőteljes sugárzás

Csekély hatása van Földre és a mesterséges rendszerekre

A hagyományos védelem az ilyen fenyegetések ellen mit sem ér. Tavaly februárban, amikor egy kisebb napkitörés során kilökődött anyagrészecskék felhője elérte a Földet, a csendes-óceáni térségben teljesen lehetetlenné vált a repülés. A mágneses erőtér hirtelen ingadozása – okozza azt napkitörés vagy nukleáris robbanás – képes teljesen tönkretenni az elektromos hálózatokat, és a műholdas kommunikációt, s ez nem csak a védelmet, a pénzügyi folyamatokat vagy a kommunikációt állítaná meg, hanem másodpercek alatt gyakorlatilag évszázadokkal vetné vissza a fejlett régiók működési lehetőségeit.

Az 1989-es elektromágneses vihar kiterjedtsége. Globális fenyegetés
empcommission.org

Az efféle űrből érkező hatások kiterjedtsége miatt az országoknak össze kell fogni a védekezésben, mert senki sem hiheti, hogy biztonságban maradhat, vagy lesznek olyan biztonságos helyek, ahonnan segítség várható – vélekednek a brit jelentés összeállítói. Ezért például olyan terveket is ki kellene dolgozni, hogy milyen másodlagos rendszereken lehetne használni például a kommunikációra, ha a természeti katasztrófa vagy támadás bekövetkezik.

Az OECD – amely egy nukleáris robbanás következményeit nem vizsgálta, de a geomágneses viharokét nagyon részletesen – hasonló következtetéskre jut, annál is inkább, mert a hatások nem állhatnak meg az elsődleges rombolásnál. A kommunikációs zavarokat a különféle szervezetek működésképtelensége követheti, ami hamar elvezethet a mobilizáció, azaz a közlekedés és áruszállítás leállásához, innen pedig már csak karnyújtásnyira vannak a zavargások és a politikai rendszer működésképtelensége. Ami pedig ezen túl van, azt már sokszor láthattuk Hollywood véres prezentálásában.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.