Tech hvg.hu 2012. január. 20. 21:47

Erős napkitörés okozhat gondot a Földön

Vélhetően erős geomágneses viharokat okoz egy Földünk felé tartó napkitörés, mely az előrejelzések szerint szombaton késő este éri el bolygónkat - írja a Pécsi Stop.

Az M3-as osztályúként kategorizált napkitörés az 1401-es jelű napfoltból indult január 15-én délután, a koronakidobódás (CME) a Goddard Space Weather Lab szerint bolygónk felé tart. A szakemberek január 21-re teszik a várható érkezést, mely jó eséllyel erős geomágneses viharokat eredményez. A Washington Post szerint a kitörés torzulásokat okozhat a Föld mágneses mezejében, és - különösen a magasabb földrajzi szélességeken - megzavarhatják a rádiós kommunikációt, ezért a műholdas szolgáltatók és az energetikai cégek erősen figyelik az érkező felhőt.

NASA
Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.