Lézerközpont Szegeden: 40 szakértő dolgozik a pályázaton
Közel negyvenfős szakértői csapat dolgozik a kormány által nemzeti projektté nyilvánított, több mint 245 millió euróból megvalósuló szegedi beruházás pályázatán, amelyről jövőre dönthetnek Brüsszelben. A hazai beruházás előkészítését és koordinálását végző ELI-HU Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója, Lehrner Lóránt közmeghallgatás keretében ismertette Szegeden a projekt eddigi és a pályázat leadását megelőző munkálatait.
Az Európai Unió döntése alapján 2015 végére Szegeden épülhet fel az a kutatási központ, melynek nagyberendezései a világon egyedülálló módon extrém nagy intenzitású és extrém rövid időtartamú fényimpulzusokat fognak biztosítani a nemzetközi tudományos közösség és részben az alkalmazott kutatások számára is - idézte fel az ELI-HU.
A projekt első körös közbeszerzési eljárásainak lezárását követően létrejöttek a működéshez szükséges munkacsoportok, valamint biztosították a szükséges pénzügyi, műszaki, tudományos és személyügyi szakmai hátteret. A tervezési és környezetvédelmi vizsgálati közbeszerzési eljárások jelenleg is folynak – mondta Lehrner Lóránt, az ELI-HU ügyvezető igazgatója.
Jelenleg az ELI lézer kutatóközpont megvalósítását előkészítő beruházás fő feladata a pályázati anyag elkészítése, melyről a kormány jóváhagyását követően az Európai Bizottság jövőre dönt majd Brüsszelben. A pályázati anyag elkészítéséhez az elmúlt hónapokban megtörténtek a kötelező környezeti vizsgálatok, a talajmechanikai, geológiai és szeizmológiai vizsgálatok, valamint kutatók bevonásával kidolgozás és megvalósítás alatt vannak a kutatási központ berendezési terveinek koncepciói.
Szabó Gábor, lézerfizikus, akadémikus, az SZTE rektora szerint minél hamarabb be kell indítani a szakemberképzési programokat is, melyre a magyar lézerkutatók alkalmasak, hiszen a legtöbben a világ különböző egyetemein már tartottak ilyen kurzusokat.