Mégsem ott háziasíthatták az első kutyákat, ahol eddig hitték
Az első kutyákat Délkelet-Ázsiában háziasították, nem pedig a Közel-Keleten - erre a következtetésre jutottak a svéd Királyi Technológiai Intézet (KTH) genetikusai, akik kutatásaikról a Heredity című folyóiratban számoltak be.
Peter Savolainen, a KTH evolúciós genetikusa svéd és kínai kutatókkal közösen a világ minden táján vizsgálta az apai ágon öröklődő Y-kromoszómákat kan kutyáknál. A gének felerészt univerzálisak volt világszerte, ám csupán Ázsiában, a Jangce-folyótól délre eső területen élő ebeknél volt megtalálható a gének összessége - olvasható a Science Daily tudományos hírportálon.
"Eredményeink azt tanúsítják, hogy a Jangce-folyótól délre eső terület volt a kutyák háziasításának legfontosabb, ha nem az egyetlen régiója. Nagy számban domesztikálták itt a farkasokat" - magyarázta Peter Savolainen.
Egy külön tanulmányban, amelynek eredményei az Ecology and Evolution című folyóiratban láttak napvilágot, Peter Savolainen svéd, török és iráni kutatókkal közösen elvégezte a sejtek energiaszerve DNS-ének, az úgynevezett mitokondriális DNS-nek az összehasonlító vizsgálatát is, különös figyelemmel a Közel-Keletre. Mivel a mitokondriális DNS kizárólag anyai ágon öröklődik, kiválóan alkalmas evolúciós rokoni kapcsolatok kimutatására.
"Mivel korábbi kutatások arra a következtetésre jutottak, hogy a farkasokat a Közel-Keleten domesztikálták, biztosak akartunk lenni abban, hogy semmit sem hagytunk figyelmen kívül. Semmilyen jelet nem találtunk, hogy a kutyák a Közel-Keletről származtak volna" - magyarázta Peter Savolainen.
A kutatók ugyanakkor találtak genetikai bizonyítékokat arra, hogy kisebb mértékben a kutyák és a farkasok kereszteződtek különböző térségekben, beleértve a Közel-Keletet. "A kereszteződés csak kissé módosította a kutyák genomját" - tette hozzá Peter Savolainen.