Tech hvg.hu 2011. november. 15. 15:16

Ingyenes irodai szoftverek - nem kell mindig Microsoft

Mióta az Oracle kilépett az OpenOffice.org mögül, nagy a zavar a Microsoft Office ingyenes alternatívája körül. Egy csapat önkéntes a maga módján tisztázná a helyzetet a LibreOffice-szal.

A ComScore Tech Metrix (TM) adatai szerint több mint egymilliárd PC-n van telepítve a Microsoft Office valamilyen változata, sőt mostanra versenybe szállt az asztali MS Office-t kiegészítő Office Web Apps is. A felhasználók a Microsoft irodai szoftvercsomagot használják a leggyakrabban otthon, az irodákban, az egyetemen – annyira elterjedt, hogy sokan nem is tudták, létezik más irodai program is. Pedig igény van rá, hiszen előfordulhat, hogy valaki nem akarja vagy nem tudja az MS Office-t megvásárolni. Már 1985-ben több mint 25 milliót adott el a StarOffice-ból az akkor 16 éves német diák, Marco Börries világszerte – emlékeztet a Spiegel.

Marco Börries cégét, a Star Divisiont 1999 augusztusában vette meg a Sun Microsystems, ez után lett a neve is OpenOffice, aminek egy verzióját ingyenesen elérhetővé tették. Csakhogy amikor 2010 januárjában az amerikai vállalat, az Oracle bekebelezte a Sunt, megkérdőjeleződött a szabad szoftver sorsa is. Az Oracle vezérigazgatója, Larry Ellison nem igazán tudott mit kezdeni a projekttel. Gyötrelmesen lassú döntéshozatali folyamatot követően 2011 júniusában továbbadta az OpenOffice.org programot az Apache Software Foundationnek.

LibreOffice

Közben 2010 szeptemberében szabad szoftver-fejlesztők belevágtak a LibreOffice projektbe, mert úgy látták, holtpontra jutottak az OpenOffice.orggal és valós alternatívát szerettek volna kínálni. Az OpenOffice utolsó stabil verziójából, a 3.2.1-ből kiirtottak félmillió feleslegesnek ítélt sort, amire már szerintük nem volt szükség.

A LibreOffice most szövegszerkesztő, táblázatkezelő, prezentáció, grafika és adatbázis programcsomagot kínál. A szoftver jelenlegi elérhető változata a 3.4-es, és egyelőre asztali gépeken és laptopokon lehet használni, a táblagépekre szánt változat 2012 végén vagy 2013 elején érkezik.

De mi lett az eredeti programmal? A pletykákkal szemben nem tették parkolópályára: az OpenOffice.org egyik tanácsadója, Christian Grobmeier azt mondta a Spiegelnek, jelenleg 70 fejlesztő dolgozik a projekten. Munkájukat önkéntesek is segítik, a cél, hogy leporolják és egy új licencformában újra elérhetővé tegyék. Azt azonban Christian Grobmeier sem tudta megmondani, mikortól lehet majd használni az új verziót.

Van más is

A LibreOffice persze nem az egyetlen megoldás: mára már közismert, hogy az adatainkért cserébe a Google Dokumentumokkal online hozhatunk létre és oszthatunk meg dokumentumokat, táblázatokat, prezentációkat és rajzokat. Emellett ötmillió felhasználónak elég a Zoho - a Google-nél két nagyságrenddel kisebb, feltörekvő indiai cég - szövegszerkesztő, a táblázatkezelő és a prezentációkészítő programja. Emellett rengeteg olyan szolgáltatást kínálnak, amit más olcsón nem, viszont ami elég lehet otthonra vagy egy kkv-nak.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.