Úgy tűnik, a Sony Ericssonnak elege lett abból, hogy az Apple szépen learatta az okostelefonok piacát azzal, hogy az...
Úgy tűnik, a Sony Ericssonnak elege lett abból, hogy az Apple szépen learatta az okostelefonok piacát azzal, hogy az iPhone számos jó tulajdonsága mellett kiváló mobil játékplatform is, s úgy döntöttek, lépnek az ügyben. Az ötlet igencsak adta magát, hiszen a Sony otthon van a játékkonzolok, a SE pedig az okostelefonok világában, a kettőből együtt pedig nem is jöhetett volna más létre, mint az SE Xperia Play.
Konzol-mobil
A Play első ránézésre leginkább az SE Neo készülékére hasonlít, de ha kicsit jobban megnézzük, rögtön feltűnnek a különbségek.
Először is a Play alsó részén négy - apró méretük miatt kicsit nehézkesen használható - gombot találunk (vissza, Home, menü, keresés), fölötte pedig egy méretesebb, 4"-os érintőképernyő található. Utóbbi nem kiemelkedő minőségű, de azért szép képe van, az érintésekre pedig azonnal reagál.
A készülék bal oldalán egy Micro USB-t és a füles csatlakozóját találjuk, felül a ki- / bekapcsológomb árválkodik, jobb oldalon pedig a hangerőszabályzó található középen, körbevéve két szokatlan gombbal, az egyiken egy R, a másikon pedig egy L felirattal. Utóbbiakra mindjárt visszatérünk, de előtte még említsük meg, hogy hátul egy 5 megapixeles kamera lencséje néz szembe velünk, mellette pedig egy LED vaku látható.
A készülékház oldal irányban széttolható, ám ezúttal nem egy QWERTY billentyűzethez jutunk így hozzá, hanem egy teljes Playstation vezérlőhöz. Minden gomb megvan, amit az eredeti Playstation konzol vezérlőjén is megtaláltunk, viszont az eredetileg joystick-szerű két középső "gombát" itt érintős megoldással helyettesítették. A korábban a hangerőszabályzó mellett említett két gomb (R/L) is a konzolvezérlőhöz tartozik.
A gombok funkciói értelemszerűen játékonként változnak, bár a bal oldali blokk alapvetően az irányításra használatos. Extraként van még egy menü gomb is, ez természetesen az Android menüjének gyors elérését hivatott biztosítani.
A Play hivatalosan is Playstation minősítésű mobil, s várhatóan nem ez lesz az egyetlen ilyen.
Maga a hardver egyébként nem kiemelkedő, gyakorlatilag az SE Arc alapjait kapta a készülék: 1 Ghz-es Snapdragon processzor, Adreno 205 grafikus vezérlő, 512 MB RAM. Van benne A-GPS, Bluetooth, Wifi (802.11n), MicroSD bővítési lehetőség (8 GB-os kártyát kapunk alapból), a kijelző felbontása pedig 854x480 pixel.
Mindez azonban bőven elég ahhoz, hogy elmondhassuk, jól működő androidos készülékről van szó, amelyen a rendszer, és a játékok is remekül futnak.
Játszani öröm, pláne így!
Bár semmi bajunk az érintőképernyős játékokkal, azt azért meg kell hagyni, hogy a Play konzolos irányítási lehetősége más életérzés és játékélmény.
A mobil négy teljes játékkal érkezik:Bruce Lee Dragon, Star Battalion, Fifa 10 és Sims 3.
Ezek tökéletesek arra, hogy megismerjük az Playstation vezérlő előnyeit. Extraként letölhetünk még egy PS1 klasszikust, a Crash Bandicootot, ami ugyan grafikában elmarad a többiektől, de ettől még nagyon jól elszórakozhatunk vele (a Playstation Pocket alkalmazásból tölthető le, ingyen, de egyelőre magányosan).
Természetesen további játékokat is beszerezhetünk, méretes gyűjteményt találunk a Játékok letöltése "fedőnévre" keresztelt alkalmazásban, vagy az Xperia Play programban. A többség fizetős, de akadnak azért ingyenesek is.
Ha más nem, még ott a teljes Android Market (azt persze nem árt tudnunk, hogy némelyik játék több 100 MB-os adatállományokat tölt le a kártyára, így az alapból kapott 8 GB-ból hamar kifogyhatunk a médiafájlok mellett).
Azt viszont el kell ismerni: tényleg óriási élmény játszani a Play-en!
Telefonként is rendben van
Mielőtt elfelejtkeznénk róla, a Play természetesen okostelefon is, ráadásul az Android 2.3 rendszerrel. A működésére nem lehet panaszunk, zökkenőmentesen végrehajt minden utasítást, az érintőképernyő azonnal reagál, s természetesen minden megvan, ami egy androidos okostelefonnál megszokott (nagyjából egyébként olyan mobilként, mint az SE Arc).
Van DLNA, TrackID, PlayNow és Office Suite is, utóbbi sajnos csak a dokumentumok olvasására alkalmas, ha szerkeszteni is akarunk vele, azért fizetnünk kell valamennyit. A zenelejátszó természetesen kicsit tuningolt, s ahogy az SE-től már megszoktuk, a rendszer felülete itt is kicsit át van alakítva, s szerves részét képezi a TimeScape is (közösségi és egyéb üzeneteink nyomon követésére).
Az 5 megapixeles kamerához alap szoftvert kapunk, nincs benne különösebb extra, viszont mobil viszonylatban elfogadható képeket készít a kütyü, s ugyanez igaz a videóra is. Érdekes, hogy dacára annak, hogy a készülék oldala tele van gombokkal, a gyártó nem rendelte egyikhez sem az exponálást, így azt a képernyőn látható gombot megérintve oldhatjuk meg.
Ahogy az elején említettük, a képminőség nem kiemelkedő, itt a BRAVIA Engine-ről is le kell mondanunk, de különösebb panaszunk azért nem lehet a kijelzőre sem, videózni, képeket nézegetni megteszi, a Play erőssége a játékokban van.
Mindent egybevetve mobil viszonylatban egy átlagos, de jól használható androidos készülék a Play, a beépített konzolos vezérlő viszont igen jól jöhet azoknak, akik szeretnek sokat játszani a mobilon. A maga 90 ezer forint körüli áráért pedig összességében nem is tűnik rossz vételnek!