Tech techline.hu 2011. július. 11. 05:15

Kipróbáltuk: LG Optimus 2X - kétmagos szépség

Érdemes már az elején lelőni a poént?

Érdemes már az elején lelőni a poént? Nos, legyen: igen, minden jel arra vall, hogy ha valaki egy megbízható és jól sikerült androidos mobilra vágyik, annak érdemes vásárlás előtt megtapogatni egy LG P990-est. Most pedig megindokoljuk, miért.

Meggyőző külső és hardver
Az LG Optimus 2X (LG P990) hátlapja kifejezetten elegáns, a jó minőségű, ráadásul a kicsit “tapadós” műanyag panel sokat segít abban is, hogy ne csússzon ki a kezünkből a készülék. A közepén végigfutó fémcsík, rajta a Google felirattal kifejezetten dob rajta, a kameránál ez kicsit meg is emelkedik, így még jobban megtöri az egyhangúságot. A kamera mellett egy LED vakut találunk, alatta 8M felirat tájékoztat, hogy egy 8 megapixeles kameráról van szó.

A telefon jobb oldalán a hangerőszabályzót találjuk, balra semmit nem raktak, alul pedig a micro USB csatlakozó várja, hogy igénybe vegyük szolgáltatásait. A telefon felső felén egy füles csatlakozó, a ki-/és bekapcsoló gomb, és ami a legjobb, egy HDMI csatlakozó is helyet kapott, utóbbi szépen eltakarva egy kis műanyag lappal.

Az előlap miatt első ránézésre kicsit hasonlít a telefon az iPhone 4-re, de mivel nagyobb, ez csak egy pillanatnyi érzés. A méretkülönbség legfőbb oka, hogy itt egy 4"-os érintőkijelzőt találunk, amely természetesen kapacitív, és ami még ennél is izgalmasabb, IPS LCD panelt kapott. Ennek köszönhetően egyszerűen lenyűgöző a képminőség: tű éles, gyönyörű színekkel, kiváló kontraszttal. Mondjuk, napfényben ebből veszít némileg, de nem vészes. A felbontás a megszokott 800x480 pixel. A kijelző alatt négy darab érintős gombot is találunk (menü, home, vissza és keresés).

Az Optimus 2X igazi különlegessége persze az, hogy ez volt az első kétmagos processzorral piacra lépő androidos okostelefon. Az 1 GHz-es ARM Cortex A9 (Tegra 2) processzor energiatakarékos, mégis igazi erőmű, bár őszintén szólva ezt azért még nem igazán lehet kihasználni a mobillal. Előbb-utóbb persze jönnek majd a két mag lehetőségeit kihasználó szoftverek, de ilyenekből egyelőre nem nagyon van a Marketben. Ha majd lesz, akkor jól jön az erős processzor mellé az ULP GeForce GPU is. Mindenesetre ezzel a konfigurációval az 1080p-s videók felvétele és lejátszása sem jelent gondot a készüléknek, szóval a HDMI kimenetnek is van így értelme, ha esetleg tévére akarjuk kirakni a filmeket a mobilról.

A fentiekhez 8 GB háttértár és 512 MB RAM társul, és természetesen van lehetőség micro SD bővítésre is, szóval jól berendezhetjük a mobilt programokkal, adatokkal, médiafájlokkal.
Van 802.11n-es wifi, 2.1-es Bluetooth, aGPS, és a hátulsó 8 megapixeles kamerán kívül egy 1,3 megapixeles előlapi is, videotelefonáláshoz.

Szóval jól néz ki, jól van összerakva (mi mondjuk kardunkba dőlünk minden alkalommal, amikor ilyen lepattintós, vékony műanyag hátlappal találkozunk, de az LG mentségére szóljon, hogy elég strapabírónak tűnik, ha meg nem birizgáljuk állandóan, a kellemes tapintás kárpótol a kicsit gagyi megoldásért). A teljesítményére sem lehet panaszunk. Lássuk, mit kapunk még!

Rendszer és szoftver
Az Optimus 2X alapból az Android 2.2.2-es verzióját kapta, ami ugyan nem a legújabb, de minden bizonnyal lesz majd 2.3-as frissítés is hozzá. Mindenesetre az alapból kapott rendszer is villámgyors a készüléken, nagyon ritkán gondolkodik el pár pillanattal hosszabban. A felület kicsit át van grafikázva az LG elképzeléseinek megfelelően, de ez csak jót tett neki, amúgy a szokásos androidos felépítést kapjuk. A widget választékot látványos és hasznos elemekkel bővítette a cég: jópofa időjárásmodul, remek közösségi widgetek, digitális és analóg ébresztő, emlékeztető „cetlik", üzenetfigyelő, zenelejátszó stb. Emellett persze a szokásos Android-mütyürök is megvannak.

Szoftverek tekintetében az LG szokásos nagyvonalúságát tapasztaljuk: letölthetünk ingyen pár játékot (Spider-man, Shrek Kartingm Real Dart, Guitar Hero) és néhány felhasználói programot is (Calorific, Layar stb.).

A játékokkal rögtön le is tesztelhetjük, mire képes a rendszer ezen a hardveren. Nem fogunk csalódni!

Telefonálni, üzeneteket küldeni nagyon kényelmesen lehet, a szoftveres billentyűzetet is kicsit átszabták, de a lényeg úgyis az, hogy ha megszoktuk, gyorsan lehet vele írni, és természetesen a magyar ékezetekkel sincs gond. Ez már csak azért is jó, mert kapunk irodai csomagot is (Polaris Office), ami nemcsak a dokumentumok megnyitására, hanem azok szerkesztésére is alkalmas.

Alapból van Facebook- és Twitter-kliens, a Car Home ikont megérintve pedig autós módba kapcsolhatunk. Ilyenkor méretes gombokkal érhetjük el a navigációt és a térképet (ez sajnos csak a Google Maps aktuális verziója), a zenelejátszót, a telefon modult, névjegyeket, illetve a hangkeresést. A DLNA lehetőség is adott, a zene- és videolejátszó programok remekül használhatók, és ha valakinek fontos: van rádió is (persze csak fülessel, ahogy az többnyire lenni szokott).

Szoftverekkel tehát eleve el vagyunk látva, de ha nem lenne elég, ott van a Market, amiből ugyebár immár elérhető az ingyenes és fizetős tartalom egyaránt, és a választék is tisztességes.
Még egy lényeges jellemző: internetezni is kiválóan lehet a készülékkel, a rendszer saját böngészője gyors és jól használható, és természetesen a Flash-tartalmakról sem kell lemondanunk.

Kamera: nem rossz!
Az elmúlt időszakban csupa olyan okostelefon járt nálunk, amelyek számtalan jó tulajdonságuk mellett csapnivaló beépített kamerát kaptak. Ne dőljünk be a megapixel-őrületnek, legtöbbször hiába van ott a 8MP felirat, a képminőség borzalmas.
Az Optimus 2X ritka kivétel, itt mobil viszonylatban jó fotókat és jó minőségű, akár 1080p-s videókat is készíthetünk. Akár gyengébb fényviszonyok közepette is tűrhetően dolgozik, de fotózásnál néha kicsit fátyolosra sikerednek a képek.

A kamera szoftvere kellemes, dacára annak, hogy nincs hardveres exponáló gomb, kényelmesen lehet vele „lődözni" a kijelzőn látható hatalmas gombot megérintve. Egy halom opcióból választhatunk, ISO beállítás, fehéregyensúly, különböző felvételi módok. Van panorámafotózás, művészi felvétel, mosolyfelismerés, sorozatfelvétel, sőt szépségfelvétel is (ez rajtam ugyan jottányit sem segített, de hát nem plasztikai műtétet végez, csak szoftveresen „kisimítja" a bőrfelületet).
Persze ez sem helyettesít egy DSLR gépet, de arra, hogy mindig a zsebünkben legyen, és azonnal fotózzunk, videózzunk, megteszi!

Végezetül, hogy végre valami rosszat is mondjuk a készülékről, említsük meg az 1500 mAh-s akkut, amivel átlagos használatnál - és itt most okostelefonos használatot értünk, vagyis internetezés, fotózás, videózás, alkalmazások és játékok futtatása, no meg telefonálás - sajnos alig egy napig bírja ki.
Ezt persze növelhetjük, ha kikapcsolunk néhány funkciót, de úgy látszik, egyelőre valahogy egyik készülékgyártó sem tud túllépni ezen az akku-kérdésen. Márpedig egy okostelefont nem azért vesz meg az ember, hogy a zsebében lapuljon egész nap és elő se vegye. Ez a probléma persze nem az LG P990 egyedi gondja, szóval még ezzel együtt is azt kell mondanunk, a maga százezer forint körüli árával az LG Optimus 2X az egyik legjobb választás lehet, ha androidos mobilra van szükségünk. Még akkor is, ha egyelőre a kétmagos processzor inkább csak jól hangzik, mintsem igazán kihasználható opció.

Hirdetés
Kult HVG 2024. november. 26. 20:00

"Amit mi csinálunk, az hosszútávfutás" – színfalak mögött az Ivan & The Parazollal

Néhány napon belül több helyen és több helyzetben is találkoztunk a jövőre hatodik nagylemezét megjelentető Ivan & The Parazollal, hogy megtudjuk, mitől különleges a zenekar új nagylemeze, hogyan áll most a 14 éves zenekar, mi történt velük az elmúlt években, és miért gondolják azt, hogy eljött az együttes aranykora. A HVG kisfilmje.