Tech techline.hu 2011. június. 06. 05:00

SE Xperia Arc teszt: stílusos és szerethető

Annak ellenére, hogy ismerkedésünk nem kezdődött felhőtlenül - elsőre egy kicsit lestrapált tesztpéldány érkezett...

Annak ellenére, hogy ismerkedésünk nem kezdődött felhőtlenül - elsőre egy kicsit lestrapált tesztpéldány érkezett hozzánk, amelynek teljesen maga alatt volt minden hangszórója -, második nekifutásra úgy megkedveltük az Arcot, hogy szinte már vissza se akartuk adni a teszt végén (de hát csak elvitték...). :)
Az indok egyszerű: a Sony Ericsson ezúttal nagyon ízléses formába öntött egy viszonylag erős hardvert, megspékelve a legújabb Androiddal és néhány sajátos extrával.

Az Xperia Arc formaterve lenyűgöző. Nincs se eltúlzott szögletesség, se felesleges lekerekítgetés, hanem a kettő között lavírozva igyekeztek összehozni egy ízléses és jól fogható készülékházat, ami szinte tökéletesen sikerült. A készülék legjellemzőbb része a kissé homorú hátlap, amely oldalról nézve kellemesen ívelt, elölről pedig nagyjából olyan a telefon, mint az X10 volt, csak valamivel kellemesebb ívekkel.

Az előlapon egy méretes, 4,2”-os kijelző kapott helyet, amely ugyan önmagában nem kiemelkedő minőségű, de azért élvonalbeli, ráadásul a Sony Mobile BRAVIA Engine-nek köszönhetően a képek és a videók csodálatosak rajta (automatikusan igazítja a kontrasztot, színeket, zajszűrést stb.). Tű éles, élvezhető képet ad (és kikapcsolható menüből, ha nincs rá szükségünk). A kijelző felbontása egyébként 854x480 pixel.

A kijelző alatt a vissza, home és menü gombok kaptak helyet, ami alapvető az androidos készülékeken, de ha korábban is ilyenünk volt, kicsit szokni kell, hogy a vissza és a menü gomb a legtöbb készülékhez képest itt fordítva van.
A készülék hátulján egy 8.1 megapixeles kamera kapott helyet, LED vakuval, Sony Exmor R CMOS szenzorral. Mindent tud, amit kell, és szoftveresen rengeteg beállítást elvégezhetünk. Van mosolyfelismerés, vörösszemeffekt-csökkentés, képstabilizáló funkció, érintős fókusz, videofény, geo-tagging és arcfelismerés. HD 720p-s videót rögzíthetünk vele. A képminőség fotók esetében - mobil viszonylatban - jónak mondható, bár nem kiemelkedő. A videók minősége is a jobbak közé tartozik.

Nagyításhoz kattintson a képre...
Nagyításhoz kattintson a képre...
Nagyításhoz kattintson a képre...
Nagyításhoz kattintson a képre...

Jobb oldalon a hangerőszabályzó és a micro USB port kapott helyet, bal  oldalra a füles csatlakozója került, felül pedig egy HDMI csatlakozót találunk, a ki-/bekapcsolásra szolgáló gomb társaságában.

Hardver tekintetében az Arc nincs a mai élvonalban (egy 1 GHz-es MSM8255 Snapdragon hajtja), de ettől még a rendszer és az alkalmazások abszolút zökkenőmentesen futnak rajta.

Van MicroSD bővítési lehetőség is, így kényelmesen elférnek rajta az alkalmazások, adatok, médiafájlok. Természetesen az A-GPS, Bluetooth és a wifi sem maradt ki (utóbbi nálunk ugyanúgy hajlamos volt dobni néha a kapcsolatot, mint anno az X10-nél).

Rendszer és szoftver
Úgy tűnik, a Sony Ericsson tanul a hibáiból, és az X10-zel ellentétben itt nem egy régebbi Android verzióval dobták piacra a telefont, hanem rögtön az aktuális, 2.3-ast kapta meg. A rendszer működése villámgyors, és természetesen a felületét is némileg átszabta a cég, az X10-nél már látott módon. Van TimeScape is, így a közösségi üzeneteket, leveleket, SMS-eket stb. egy felületen átlátjuk, ha kell.

A hírek, időjárási adatok olvasgatásához is kapunk külön alkalmazást, a widgetek között pedig minden megvan, ami kell, sőt a fontos funkciók gyors elérésére most még több lehetőség kínálkozik. A DLNA kapcsolatot sem kell nélkülöznünk, és ha már multimédiázunk, valószínűleg sokan nyugtázzák örömmel a kissé átszabott zenelejátszó szoftvert, amely nagyon jól sikerült.

A kikapcsolódni vágyok előre telepítve kapják a Let’s Golf! játékot, pontosabban az ikonját és az alapot, mert a játékot azért le kell tölteni az első indításkor (valamivel több, mint 200 MB).

Van RDS képes rádió szoftver, navigációs alkalmazás, Youtube- és Liveware-kezelő is.
Minden egyben van tehát, ami kell, ami meg nincs, azt pillanatok alatt letölthetjük az Android Marketből, immár nemcsak az ingyenes, hanem a fizetős appokat is beleértve.

Internetezni kényelmesen lehet a telefonnal, a böngésző jól használható (ebből is van persze rengeteg alternatíva a Marketben), a közösségi üzenetek kezelését pedig szépen elvégzi a TimeScape (ki gondolná, de ezt is lecserélhetjük másra Androidon).

Működés és üzemidő
Az Xperia Arc használata számunkra kiemelkedő élmény volt az androidos mobilok között. Az óriási, szép képet adó kijelzőn internetezni, videót nézni egyaránt jól lehet, és dacára a ma már nem éppen élvonalbeli hardvernek, egy pillanatra sem tapasztaltunk elakadást használat közben. A készülék egy 1500 mAh-s akkut kapott, ami nem éppen erős egy ilyen mobilhoz, és ez bizony érezhető is: ha kihasználjuk a telefon minden képességét, egy nap alatt leöljük az aksit.

Ha spórolunk (BT, wifi, automatikus frissítések stb. kikapcsolva amikor nem kellenek), akkor persze növelhető az üzemidő, de az embernek nem mindig van kedve ezzel foglalkozni, még akkor sem, ha minden ilyen funkció widgetként kipakolható a virtuális asztalokra és onnan egy mozdulattal ki- / bekapcsolhatók.

Összességében nem tudunk belekötni a készülékbe, rakoncátlankodni egyedül a wifi szokott, de nem nagyon tudtunk rájönni a megszakadások okára. Hardveresen lehetne még fokozni az élményt, de ezt leszámítva kifogástalan az egész úgy, ahogy van.
Az SE Xperia Arcot 115-125 ezer forint körüli áron vásárolhatjuk meg.

Hirdetés
Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.