A HTC Flyer nem éppen a tavaszi androidos táblagép kínálat legerősebb darabja, hiszen esetében szó sincs kétmagos...
A HTC Flyer nem éppen a tavaszi androidos táblagép kínálat legerősebb darabja, hiszen esetében szó sincs kétmagos processzorról vagy a legújabb, immár táblagépekre optimalizált Android 3-ról. Ettől még azonban bőven akadnak különlegességei!
A készülék egy 7”-os kijelzővel érkezik, ennek köszönhetően a teljes méret is kisebb, mint mondjuk az iPad esetében, kényelmesen tarthatjuk hosszú távon is egy kézben (mindössze 420 grammos). A kijelző színei abszolút rendben vannak, kontrasztos, élénk képet ad, viszont napsütésben nehezen látható a tükröződés miatt. A felbontása 1024x600 pixel.
A Flyer előlapján a kijelző mellett az előlapi kamera (1.3 megapixeles) és egy halom érintős gomb kapott helyet. Utóbbiak az androidos készülékeknél megszokott home, menü, vissza funkciókat testesítik meg, de a sor kiegészül egy kis tollat ábrázoló gombbal is, amire később még visszatérünk. Érdekesség, hogy a gombsor nemcsak álló helyzetben található meg a képernyő alatt, hanem akkor is, amikor elfektetjük, és értelemszerűen mindig a megfelelő helyen elhelyezett gombok aktívak.
Ötletes és főként kényelmesen használható megoldás.
A gép alumínium házat kapott, amelyet a hátlap alsó és felső részénél műanyag betét tarkít. A hátlapon egy méretes HTC felirat mellett csak egy 5 megapixeles kamera kapott helyet, teljes magányban, LED vaku és segédfény nélkül.
A felső szélen találjuk a füles csatlakozóját és mellette a ki- és bekapcsolásra szolgáló gombot, a jobb szélre a hangerőszabályzó került, alulra pedig egy micro USB (micro USB 2.0) csatlakozó. A hátoldal felső részén lévő műanyagot eltávolítva jutunk hozzá a 3G kapcsolathoz szükséges SIM-kártyahelyhez és a MicroSD bővítőhelyhez, amelynek a segítségével tovább bővíthetjük az eredetileg rendelkezésre álló 32 GB memóriát.
A gép lelke egy 1,5 GHz-es Qualcom (Snapdragon MSM8255) processzor, 1 GB RAM társaságában, és a tapasztalataink alapján ez bőven elég ahhoz, hogy a kütyü akadás mentesen tegye a dolgát.
Mobil rendszer, táblás felülettell
Ahogy az elején már említettük, a HTC Flyer nem a legújabb, táblákra optimalizált Android 3-at kapta meg, hanem az eredetileg telefonokra készült 2.3-as verziót. Ezt akár hátrányként is felfoghatnánk, ám a HTC természetesen a saját Sense felületének “táblásított” változatát is feltette a gépre, és a kettő együtt már valóban jól használható.
A Sense nemcsak ízléses és látványos (s ahogy lenni szokott, skinezhető), hanem kényelmes és gyors is.
Már a képernyőzár-felület is egyedi, elhelyezhetjük ugyanis rajta négy tetszőleges alkalmazás ikonjait, és azokat egy gyűrűre ráhúzva nemcsak feloldhatjuk a képernyőzárat, de rögtön el is indul az adott program.
A widgetek és a virtuális asztalok kezelése a HTC Androidos mobiljainál megszokott, egy részük táblagépre optimalizált verzióban, az asztalok közötti váltást pedig 3D-s hatással tették érdekesebbé.
Természetesen az alkalmazásokat is hozzáigazították a nagyobb kijelzőhöz, így kapunk kényelmes levelezőt, átlátható naptárat, médialejátszót és galériát, illetve egy nagyon jól sikerült feladatkezelőt a futó alkalmazások menedzseléséhez. Az Android “redőnyét” is átalakították kicsit, így az értesítések mellé, a gyors beállítások (wifi, bluetooth, fényerő) opciói és az alkalmazásváltó is bekerült.
A kor követelményeinek megfelelően teljes integráció van a közösségi hálókkal (Friend Stream), szóval Twitter, Facebook stb. fiókjaink üzeneteit azonnal láthatjuk.
Kapunk néhány extra alkalmazást is, például a Watch nevűt, amely elvileg valamiféle HTC-videotéka szeretne lenni, de egyelőre csak filmelőzetesek vannak benne. Van Snapbooth, hogy a beépített kamerákkal mókás fotókat készíthessünk magunkról, van hírolvasó, e-book-olvasó és időjárás-jelentő alkalmazás (utóbbi nagyon látványos), vásárolhatunk újságokat a Press Reader alkalmazással és nyitogathatunk dokumentumokat, táblázatokat a Polaris Office segítségével.
Extraként van Dokkolási mód alkalmazás is, így az éjjeliszekrényen is jól mutathat a kütyü, a kijelző az időjárásnak megfelelő videóval, órával, hírekkel. De akár digitális képkeretként is használhatjuk.
Multimédia és internet
A videolejátszás, képek nézegetése és a zenehallgatás természetesen nem okoz problémát a Flyernek sem, a beépített hangszórónak elég korrekt a hangereje, de hangminőség szempontjából azért ne várjunk csodát.
Az internetezéshez kapunk egy gyors és jól használható HTML5 kompatibilis böngészőt, és természetesen van Flash-támogatás is. Utóbbi ellenére gyakorlatilag nem találkoztunk akadozással böngészés közben, simán ment a nagyítás, görgetés, és a beágyazott videókkal sem volt semmi gond.
A levelezés, a csatolmányok kezelése és a közösségi szolgáltatások elérése is problémamentes.
A wifi-ből természetesen 802.11n változatot kapunk, van Bluetooth 3.0, és ha olyan verziót veszünk, akkor mobilinternet csatlakozással is dolgozhatunk. GPS is van, így navigálhatunk is (van külön autós navigációra optimalizált felület is, Autó Panel néven az extra szoftverek között).
A beépített fényképezőgéppel 720p-s videókat rögzíthetünk nem túl jó minőségben és fényképezőgépet is érdemes tartanunk mellette, mert a fotók minősége finoman szólva is gyenge.
Mágikus toll
A HTC tehát készített egy teljesen saját felülettel ellátott, korábbi Androidra építő 7”-os táblát, kétmagos processzor nélkül. Ám van itt még valami, ami eltér a megszokottól: ehhez a táblagéphez jár egy toll is.
Nem kell megijedni, a tollat nem vagyunk kötelesek használni, és természetesen az érintőképernyő is kapacitív, szóval azonnal reagál minden érintésünkre.
Ha viszont a mellékelt tollal megérintjük a kijelzőt, az érintőképernyő kikapcsol, és ettől kezdve a tollal dolgozhatunk, vagyis írhatunk, rajzolhatunk, kiemelhetünk szövegrészeket stb. A dolog elsősorban a gép jegyzet alkalmazásában előnyös, de valójában bármit, bármikor “összefirkálhatunk”, és azt képként elküldhetjük ismerőseinknek.
Az e-book olvasóban a tollal kiemelhetünk szövegrészeket, megjegyzéseket fűzhetünk hozzá, a már említett jegyzet alkalmazásban pedig írhatunk, rajzolhatunk, majd az egészet szinkronizálhatjuk a népszerű Evernote szolgáltatással.
A cikk elején említett plusz érintős gomb is a tollhoz kötött, kizárólag annak “érintésére” reagál, és a megjelenő panelen választhatunk rajzeszközt, színt, méretet stb. A tollon két gombot találunk, az egyiket a szövegkiemeléshez használhatjuk, a másikkal pedig radírozhatunk.
Végezetül
Bár egy modern táblánál az ember már nem feltétlenül vágyik a régi időket idéző tollra, néha azért jól jöhet, ez kétségtelen (más elven működő megoldásokat találunk egyébként például az iPadhez is, ha egy festőprogramot jobban ki szeretnénk használni).
A Flyer egy 4000 mAh-s akkuval érkezik, ennek segítségével 4 órányi videózást bír ki (elvileg), vagy átlagos használattal nagyjából egy napot, ez pedig elmarad a jelenlegi konkurensektől.
A dobozban egyébként kapunk egy fehér tokot, a már említett Magic Pent, USB kábelt, töltőt és fülest is. A pletykák szerint hamarosan várható Honeycomb frissítés is a készülékhez, de pontos dátum még nincsen.
Az, hogy a toll és a HTC Sense együtt mennyire tudja eladni a gépet a riválisok erősebb hardverű készülékeivel szemben, jó kérdés, ahogy az is, hogy a wifi+3G változatért elkért közel 200 ezer forintos árat hányan lesznek hajlandóak kifizetni a Flyerért, ha olcsóbban is kaphatnak erősebb táblát. Mindenesetre aki 7”-os táblában gondolkodik, annak érdemes megismerkedni a Flyerrel, és reménykedni, hogy előbb vagy utóbb módosítanak az árazásán...