A notebook, a laptop, a netbook és a tablet mellé felsorakozhatnak az ultrabookok is – az Intel az új eszközzel a Macbook Air sikerét lovagolná meg. A cégnek több nagy akadályt is le kell győznie, többek között azt, hogy az Apple igénybe veszi a gyártási kapacitás nagy részét.
Eljött az ultrák ideje – az Intel alelnöke szerint legalábbis. Sean Maloney biztos abban, hogy 2012 végére az eladott notebookok 40 százaléka a különösen karcsú sziluettet lehetővé tevő Intel-technológiával készül – idézi az alelnököt a Spiegel Online.
A koncepció az Apple Macbook Air sikere alapján született, 2010 negyedik negyedévében ugyanis az összes eladott Apple notebook negyven százaléka Air volt. A három hónap során 1,1 milliót értékesítettek belőle, a továbbfejlesztett, új verziótól pedig még nagyobb számot várnak az elemzők.
Kérdés persze, hogy az Intelnek sikerül-e az Air farvizén evezve hasonló sikereket elérni. Több probléma is akad. Az egyik a Digitimes szerint az, hogy az Intelnek és partnereinek jelentős gondot okoz, hogy az ultrabook gyártásához szükséges anyagokhoz hozzájussanak, illetve az ázsiai gyárakban gyártási kapacitást szerezzenek.
Ahhoz ugyanis, hogy a Macbook Airrel versenyezni tudjanak, az Intel számításai szerint az eszköz nem lehet vastagabb 2 centiméternél. (A MacBook Air 19 milliméter és 1,3 kilogramm. Az Apple szerint a MacBook Air a világ legvékonyabb laptopja, de – amint azt a cnet anno megírta – az 1997-ben a Mitsubishi és a Hewlett-Packard által fejlesztett Pedion csak 18,4 mm.)
A különösen könnyű és vékony házaknak ugyananakkor rendkívül teherbíróaknak is kell lenniük – hiszen a ház védi a képernyőt és az elektronikát is. Erre ideális a magnézium-alumínium ötvözet, amit az Apple is használ.
Alumínium helyett GFK
Pontosan ez a gond: ezeket a házakat CNC (Computer Numerical Control) szerszámgépekkel lehet elkészíteni. Az Apple ezeket az egyetlen alumíniumelemből készített, egybefüggő házakat unibody-technológiának hívja. A két nagy unibody-beszállító mintegy 20 000 CNC-gépét viszont javarészt lefoglalja az Apple-termékek gyártása, a Digitimes szerint alig marad említésre méltó kapacitás az ultrabookok gyártására.
Ezért is keresik a vállalatok a megoldást arra, mivel lehetne az alumínium-ötvözetet kiváltani. Egy alternatíva a GFK, az üvegszállal megerősített műanyag – ez hasonló tűrőképességű lehet, mint a fém, de teljesen más gyártási technológiát igényel. Ugyanakkor a GFK sokkal olcsóbb – ha minden kisebb üvegszálas alkatrész 5-10 dollárral olcsóbb, mint a magnézium-alumínium, és a ház is műanyag a 20 dollárral drágább fém helyett, az ultrabook végfelhasználói ára 50-100 dollárral csökkenhet a Digitimes által idézett Mitac Precision cég számításai szerint.
Az Intelnek ráadásul nem egy kihívója van: az iHS iSuppli elemzőcég szerint négy éven belül az eladott notebookok negyedében ARM-processzorok lesznek, a brit gyártó piaci részesedése pedig 2015-re elérheti a 22,9 százalékot a notebookpiacon. Ez azt jelenti, hogy 74 millió készülékbe kerül majd ARM chip.
Elterjedéséhez nagyban hozzájárul a Windows 8 ARM-kompatibilis változatának megjelenése, ami jövőre várható. A 700 dollár alatti gépek piacán jutnak majd a jelek szerint nagyobb részesedéshez, mert az olcsóbb laptopok esetében az ár fontosabb a vásárlónak, mint a gép teljesítménye.
Ráadásul a macrumors és a reghardware is úgy tudja, hogy az Apple ARM CPU-t tesztel a MacBook Airben.