Mementó 1941: a nagy pesti cipőpánik
A cipőrendelet és nagyközönség – e semmitmondó címmel jelent meg egy cikk a Pesti Hírlap 1941. február 18-ai számában, a negyedik oldal alján. A cikkből azonban kiderül, nem mindennapi dolgok történtek. A kormány ugyanis két nappal korábban, február 16-án a Budapesti Közlönyben megjelentetett egy rendeletet, amely korlátozta a „bőrtalpú lábbeli forgalmát”.
A rendelet kötelezővé tette – a Pesti Hírlap szerint – „az összes iparosoknál és kereskedőknél minden bőrtalpú lábbeli, csizma, cipő, bakancs, szandál stb. bejelentését és a bejelentendő készleteket egyúttal zár alá is helyezi”. „A rendelet kimondja a továbbiakban, hogy a közellátási miniszter kijelölheti azokat a kereskedőket, akik a lábbelik forgalomba hozatalával foglalkozhatnak, kiemelve a továbbiakban azt is, hogy a kisiparosok a javítási, talpalási és sarkalási munkálatokat továbbra is elvégezhetik.”
Csak 22-es számnál kisebb cipők
Mindennek nyomán február 17-én, hétfőn valódi felvásárlási láz tört ki Budapesten: az emberek már kora reggel megrohanták az üzleteket, a kereskedők azonban felkészültek. A legtöbb bolt ajtajában, kirakatában tábla lógott: „Kormányrendelet értelmében szünetel az árusítás! Csak 22-es számnál kisebb cipőket, papucsokat, selyemcipőket lehet vásárolni.”
A vásárlók tehetősebb része ekkor a cipészeket ostromolta meg. „Régóta nem vettek fel ennyi rendelést a cipészek, mint hétfőn, mivel a cipőkészítéssel foglalkozó iparosokat a rendelet egyelőre nem érinti. Meglévő készleteiket külön engedély nélkül is feldolgozhatják” – írta a Pesti Hírlap.
Az ekkor már erősen felügyelt, cenzúrázott sajtó természetesen nem írhatta meg a valóságot, de még a szépített hírből is kiderül, hogy valódi tömegpánik alakult a tél végén, a tavaszi szezon kezdete előtt cipőfronton.
Tervgazdálkodás vagy hadigazdálkodás?
Jóllehet Magyarország ekkor még nem lépett be a második világháborúba, már napirenden volt a fogyasztási cikkek és az alapvető élelmiszerek forgalmazásának korlátozása. Mint ahogy erről Mementó-sorozatunk korábbi részében már írtunk, Teleki Pál kormányfő ekkoriban tartott egy beszédet a tervgazdaság fontosságáról. Teleki nem véletlenül beszélt tervgazdaságról: a háború felé sodródó ország egyre inkább a hadigazdálkodásra volt kénytelen átállni, jóllehet hadviselő félként ekkor még nem lépett fel. (Igaz, 1941 folyamán ez is bekövetkezik majd.)
Gyáni Gábor - a Hétköznapi élet Horthy Miklós korában című könyvében - emlékeztet rá, hogy a „20. századi, tehát a totális háborúknak szinte már megszokott velejárója a hátországi közellátás szigorú korlátozása, a jegyrendszer bevezetése. 1940. április 14-én látott napvilágot a cukor és a zsír forgalmának és fogyasztásának budapesti szabályozásáról intézkedő rendelkezés, amely kimondta a készletek kötelező bejelentését és megszabta a fejadagokat.” Gyáni szerint ettől fogva a háború alatt mindvégig az Élelmiszerjegy Központ intézkedett a központi élelmiszerellátásról. Petróleumhoz is csak jegyre lehetett hozzájutni, érdekes módon erről is az Élelmiszerjegy Központ intézkedett. 1941-től fokozatosan a liszt, a kenyér, a tej, majd a hús, a krumpli és a tojás is jegyre volt csak kapható.
„Nincs ok az aggodalomra!”
De térjünk vissza a cipőrendelethez! A Pesti Hírlap korabeli száma szerint a „rendelet közérdekű intézkedés, mely mindenkit közelről érint, éppen ezért a társadalom széles rétegeiben megjelenése óta a legkülönbözőbb módon magyarázzák a rendeletet”.
„Nincs ok az aggodalomra!” – ez az alcím vezeti be ezután azt „megnyugtató”, a tömegpánikot lecsillapítani hivatott nyilatkozatot, amelyet érdekes módon nem a rendeletet alkotó kormány egyik tagja magyarázott a lap olvasóinak, hanem egy cipészmester. Persze nem akármilyen cipészmesterről van szó, hanem Baldauf Lászlóról, aki 1941-ben a cipész ipartestület elnöke volt.
Baldauf így magyarázta a kormány intézkedését: „A cipőkészletek zár alá helyezéséről szóló kormányrendeletre szükség volt, a magyar közönség azonban igen hamar túlzottan magyaráz minden olyan intézkedést is, amelyet a kormány éppen az ő érdekében hoz. Az intézkedésre szükség volt azért is, mivel az ország bőrszükséglete behozatal hiányában csak bizonyos megfelelő beosztással biztosítható, és éppen ezért idejében gondoskodni kellett arról, hogy a még meglévő készleteket fel ne vásárolják, éppen azok, akik jobb anyagi helyzetüknél fogva úgyis bőségesen rendelkeznek lábbeliekkel, azok elől, akiknek nincsen. A rendelet természetesen élénken foglalkoztatja a kereskedőket, az iparosokat és a nagyközönséget. Igen fontos feladat a cipők megjavítása is, nemcsak az új cipők gyártása.”
Mi lesz a kereskedőkkel?
De mi történik a kereskedőkkel, akik nem árulhatnak egyelőre, de az alkalmazottaikat a rendelet szerint fizetniük kell? – tette fel a kérdést a Pesti Hírlap a cipésznek. „Erről is gondoskodás történik, idejében, külön intézkedéssel. A zár alá vétel 24-ig megtörténik. Arról egyelőre mit sem tudunk, hogy a készleteket központilag csoportosítják-e vagy meghagyják a kereskedőknél elárusítás céljából. Nem hinném, hogy a kereskedők hátrányos helyzetbe kerülhetnek” – válaszolta Baldauf.
Megkérdezték az ipartestület vezetőjét az esetleges utalványok bevezetéséről is, de Baldauf „konkrét formában még semmit” sem tudott erről. „Az iparosoknál erről egyelőre szó sincs, mindössze kötelesek feljegyezni a rendelő nevét, állását, lakhelyét, a kiszolgáltatott árut és az árat” – mondta.
Sőt, az ipartestületi elnök szerint a cipészeknek még előnyös is a rendelet, ráadásul „az úgynevezett kispénzű emberek” is jól járnak szerinte. Mármint, akik amúgy sem tudnak újat vásárolni. „Most már nem fordulhat elő, hogy a nagyobb tőkével dolgozó gyáriparosok felvásárolják a nyersanyagot a tőkeszegény kézműiparosság elől. Több mint százezer dolgozóról van szó a szakmában, beleértve a segédeket is. A rendelet már ebből a szempontból is óriási jelentőségű” – jegyezte meg.
Lesz-e cipőjegy?
Baldauf hozzátette: a leltározás után derül majd ki, szükség lesz-e cipőjegyre. "Egyébként ebben a kérdésben most dolgozott ki az ipartestület egy körlevelet, melyet tájékoztatás végett megküldünk az összes érdekelt iparosoknak. Lényeges szempont itt is az, mint minden hasonló intézkedésnél: józanul, hidegvérrel kell fogadni a kormány intézkedését, mely minden vonatkozásban éppen a nagyközönség érdekeit, jólétét és szükségleteit akarja igazságosan, a legmesszebbmenőkig biztosítani.”
Hogy a helyzet nem volt ennyire egyszerű, az kiderült a február 18-ai parlamenti vitából is, amelyről a Pesti Hírlap másnap számolt be. Eszerint a képviselőház kedden folytatta a vitát a kormány gazdasági programjáról. A kisgazdapárti R. Szabó István azt fejtegette, hogy a mezőgazdasággal foglalkozók munkája nem értéktelenebb más társadalmi osztály munkájánál. „A mezőgazdaság nem bírja az iparcikkek óriási áremelkedését. Nem elég a termelés fokozása, ha az értékesítést kellőképpen nem szervezik meg” – fogalmazott a képviselő.
Ferenczy Tibor, a MÉP, vagyis a kormánypárt tagja viszont azt mondta a jegyrendszerről: „ha a korlátozásnak erre a legradikálisabb módjára határozza el magát a kormány, eleve biztosítani kell, hogy az áru kellő mennyiségben és az esedékesség napján a fogyasztók rendelkezésére álljon. A lábbeli forgalmát korlátozó rendeletre azért is szükség volt, mert külföldi kezek is igyekeztek a cipőféléket nagy mértékben felvásárolni”.
Végül is a cipőjegyet még az év folyamán, 1941 tavaszán be kellett vezetni Magyarországon. Nem ez volt az első, és nem is az utolsó korlátozás, és elmondhatjuk: nem is ez volt a legsúlyosabb csapás, amit az ország lakosainak el kellett viselniük a második világháború során.