1941: amikor piros hó esett Pesten
„Vörös hó hullott Budapesten, Cegléden, Szegeden” – olvasható a Pesti Hírlap 1941. február 2-ai számában.
A különös jelenségre nem tudtak egyértelmű magyarázatot adni a korabeli szakértők, azonban az eset leírása igen érdekes.
„Budapesten és közvetlen környékén – mint a Meteorológiai Intézet közli – szombaton délután, valószínűleg afrikai eredetű, színes porral vegyes hó hullott. Cegléden és környékén a déli órákban a havazás megszűntével az ég alja vörös szín öltött, mint nyári viharok előtt szokott lenni, majd sötét felhőkből ködszerűen vörös-barna por hullott a friss hóra.”
A lap vidéki beszámolókat is közölt a különös esetről: „A szegedi Horthy Miklós tudományegyetem földrajzi intézete jelenti, hogy Szegeden a nap folyamán heves széllel apró jégszemek hullottak. A jégeső igen sűrű volt és vörösesbarna színben volt áttetsző. A jégszemek elolvadása után finom vöröses-barna por maradt vissza.”
A Pesti Hírlap szemtanúkat is idézett: „Budapestről gépkocsin Szegedre érkező utasok elbeszélése szerint már Lajosmizsénél észlelték, hogy a régi havat 1-2 milliméter vastagságban vöröses-barna réteg takarja.”
Amerikai és orosz példák a „piros hóra”
Színes hó nemrégiben is esett, igaz, nem Magyarországon, hanem Dél-Oroszországban: amint arról a Duna Tv beszámolt, Sztavropolban színes - szürke, rózsaszínű, rozsdaszínű és narancsszínű -, a közeli Krasznodari területen pedig bordó hó esett 2010 márciusában. A vizsgálatok megállapították, hogy a havat Sztavropol környékén a vasárnapi viharos szél által felkavart por színezte meg.
Amerikában is volt hasonló eset 2010 januárjában: Buffalóban, a New York állambeli városban a település déli részén egy festéküzem bontása után néhány utcát rózsaszínű, illetve pirosas hó borított el. A piros hóesés okozója valószínűleg a „40-es számú vörös festék” nevű ételszínezék volt, amelyet az mno.hu szerint nagy mennyiségben állítottak elő a lebontás alatt álló gyárban.