A csúnya partnerek stresszelnek
A gould amandina egy színpompás ausztráliai pinty. A feje lehet fekete, vörös vagy ritkán sárga színű. A tojó legszívesebben olyan partnert választ, amelynek tollazata az övével megegyezik, a kevert színű párok utódai ugyanis 40-80 százalékkal nagyobb valószínűséggel pusztulnak el.
Mielőtt azonban szüzességi fogadalmat tennének, a tojók inkább igent mondanak a más színezetű, ezáltal kevésbé vonzó partnernek is. Ebben az esetben azonban stressznek teszik ki magukat - derítették ki ausztrál kutatók. A kortikoszteron nevű stresszhormon szintje ezeknél a tojóknál három-négyszer nagyobb, mint azoknál, amelyeknek sikerült megszerezniük szívük választottját - írják a biológusok a Proceedings of the Royal Society című folyóiratban. A hatás már a kényszerpartnerrel való első érintkezést követő néhány óra elteltével mérhető, és heteken át tart.
A jelenséget Simon Griffith, a sydneyi Macquarie Egyetem kutatója és kollégái kísérletileg mutatták ki. Az első kísérletben fekete és vörös fejű, vegyes ivarú madarakat helyeztek egy röpdébe. Ezt követően egy nőstényt és egy hímet eresztettek össze, különböző színösszeállításokban - tudósít a Der Standard című osztrák lap internetes kiadása.
Az azonos fejszínű párok átlagosan egy hónappal korábban rakták le tojásaikat, mint a különböző színűek. Ez független volt attól, hogy a párok szabadon alakulhattak ki (az első kísérletben), vagy nem volt választásuk (második kísérlet). A kortikoszteron szintje is tükrözte ezt: a vegyes színösszeállítású párok tojóinak hormonszintje jóval magasabb volt, mint az azonos színűeké.
A stresszreakció a tojók belső konfliktusát tükrözi - írják a kutatók. Egyrészt a legjobbat hozzák ki az adott helyzetből, hiszen utódokat hoznak a világra, másrészről azonban folyamatosan elégedetlenek partnerükkel. Lehetséges, hogy a stresszhormon magasabb szintje segít kikerülni e konfliktust: befolyásolhatja a tojó szexuális viselkedését, és talán ráveszi arra, hogy más hímekkel párosodjon. Ezen kívül a stressz gyakran kisebb tojásokat és fészekaljat eredményez, így a tojónak nem kell annyi energiát fektetni a kevésbé vonzó partnerrel történő szaporodásba.