Zsebrevágott 3D: márciusban jön a Nintendo 3DS
Térhatású képpel és a közösségi élmény bekapcsolásával igyekszik megvédeni a hordozható videojátékok piacát az okostelefonok és más mobileszközök támadásától a japán Nintendo, amely Európában márciusban mutatja be háromdimenziós kézikonzolját.
A Nintendo egyenpólójába öltözött lányok és fiúk derekára, illetve a kiállítási pavilon különböző helyein kis oszlopokhoz rögzített kábelek védelmében próbálhatták ki az újságírók a Nintendo 3DS hordozható, kétképernyős videojáték-konzolját a január 19-én Amszterdamban rendezett európai premieren. A vevők Japánban február 26-ától, Európában március 25-étől, az USA-ban pedig március 27-étől vehetik a kezükbe a készüléket, amellyel a brit média piperkőc fenegyereke, Jonathan Ross konferálása mellett lezajlott show alapján a japán cég a felhasználói élmény gyökeres átalakítását ígéri.
Az elsődleges vonzerő a legújabb divatnak számító három dimenziós kép, amelyet a DS korábbi változatánál valamivel nagyobb felső képernyőre - az alsó maradt a hagyományos kétdimenziós érintőképernyő - speciális szemüveg használata nélkül vetít a gép két, egymás fölé helyezett, különböző felbontású folyadékkristályos (LCD) panel segítségével. A szemüveg mellőzését a Nintendo olyan komolyan veszi, hogy az új terméke nem is reklámozható például 3D-mozikban, mert ott szemüveg kellene a térhatás érzékeléséhez, és ez ellentmond az újdonság köré épített filozófiának. A 3D-hatás ugyanakkor egy csúszkával ki is kapcsolható, és a kédimenziós működés a szülő által egy PIN-kóddal rögzíthető. Ez válasz arra a nemrég a Nintendo által is megerősített orvosi figyelmeztetésre, hogy hat éves korig nem javasolt a három dimenziós játékok - és általában, minden szemüveg nélküli 3D-s technológia - használata, mert a gyerekeknél addig még nem erősödtek meg teljesen a szemet mozgató izmok. Ajánlott az is, hogy minden játékos fél óra után tartson rövid szünetet vagy térjen vissza a kétdimenziós világba. Nem ez az első kísérlete a japán cégnek a három dimenziós konzolra, ám az 1995-ös Virtual Boy már a szigetországban kudarcot vallott, Európába el sem jutott.
A fekete és kék színben, néhány előre telepített játékkal és egy 2 GB-os SD-memóriakártyával kínált Nintendo 3DS több más technikai újdonságot is tartalmaz. Ilyen a mozgásérzékelő, amit a játékfejlesztők kihasználhatnak, vagy a lépésszámláló, amelynek segítségével a gyaloglás mennyiségének függvényében, letölthető tartalmakra váltható virtuális kuponokkal jutalmaz a masina. A konzolba három kamerát építettek be. Egy a játékosról készíthet felvételt, a másik kettő pedig térhatású fényképet tud előállítani. Lehetőség van arra is, hogy a játékos a Nintendo asztali konzoljából, a Wii-ből ismert Mii virtuális karaktert formáljon az önmagáról vagy bárki másról készült fotóból.
A 3D mellett a másik trend, a virtuális közösségi kapcsolatok eddiginél alaposabb integrálásától várja a sikert a japán cég. A StreetPass révén a Nintendo 3DS a közelébe került hasonló készülékkel automatikusan információt cserélhet például az általa futtatott játékokban elért állásról vagy Mii-karaktereket másolhat az érzékelt gépre. A magánszféra védelmében ez a funkció választható, ám a Japánban a tamagocsi-őrület óta jellemző szokásokat ismerve a szigetországban biztosan népszerű lesz. Alapvető funkció az is, hogy a játékosok, akár az interneten keresztül, akár egymáshoz fizikailag is közel, wifi-kapcsolaton versenyezhessenek vagy vívhassanak virtuális párharcot. A kézikonzol másik újdonsága, a SpotPass szintén automatikusan, a felhasználó beavatkozása nélkül képes arra, hogy a rendszerhez csatlakozott távközlési szolgáltatókon keresztül frissítéseket és tartalmakat töltsön le.
A 3D techológia lehetőségét tartalomszolgáltatással is igyekszik kihasználni a Nintendo. Az mp3-lejátszóként is működő készülék számára az Eurosport és az angol Premier League közvetítési jogaival is rendelkező brit Sky tévétársaság készít rövid, térhatású sportösszeállításokat. A Wallace és Gromit gyurmafiguráiról, a Csibefutam egész estés filmről, valamint a Shaun, a bárány sorozatról ismert brit Aardman Animations pedig 3D-s filmecskéket ígért a felhasználóknak. Gőzerővel készülnek jól ismert játékaik térhatású változataival a szoftverfejlesztők - mint a Konami, az Ubisoft vagy a Capcom -, és a márciusi európai premier, valamint a júniusi Los Angeles-i E3 videojáték-kiállítás között több mint 30 cím megjelenése várható.
A Nintendo a DS-család első változatának 2004-es megjelenése óta 132 millió darabot adott el kézikonzoljaiból, egyetlen riválisa a szintén japán Sony által gyártott PlayStation Portable (PSP), amely eddig 63 millió darabig jutott, és január 27-ére ígérik a szintén alaposan megújított modellje bemutatását. Új, veszélyes versenytársak tűntek viszont fel az olcsón letölthető játék-alkalmazások garmadájával megtámogatott mobileszközök, elsősorban az okostelefonok és a táblagépek - különösen az Apple iPhone-iPad-iPod Touch triumvirátus - révén. A 3D technológiával és közösségi funkciókkal bíró új Nintendo-készülék erre a kihívásra válasz. Ez indokolja azt is, hogy az ár a korábban az elemzők által vártnál alacsonyabb - legalábbis Európán kívül. A Nintendo 3DS Japánban 25 ezer jenbe (mintegy 300 dollárba), az USA-ban az államonként különböző fogyasztási adó nélkül 250 dollárba kerül. Nagy-Britanniában viszont állítólag 230 angol fontot kell majd fizetni érte - a brit lapok máris szemérmetlen felárról panaszkodnak -, Európában 270 eurót kóstálhat a kézikonzol, aminek ára az aktuális valutakurzustól függően Magyarországon 70-80 ezer forint közé lőhető be.
Nagy Gábor / Amszterdam