Az már nem igazán újdonság, hogy a Google Maps segítségével végigsétálhatunk távoli városok utcáin és bekukkanthatunk...
Az már nem igazán újdonság, hogy a Google Maps segítségével végigsétálhatunk távoli városok utcáin és bekukkanthatunk a boltokba. Magyarországon sajnos még most sem lehet elérni a Street View szolgáltatást, azonban a felhasználók által feltöltött fotókkal részletes képet kaphatunk hazánk látványos helyeiről is. Ezek a képek általában a mai vagy a néhány évvel ezelőtti állapotot mutatják, a HistoryPin azonban arra vállalkozik, hogy összegyűjti a korabeli fényképeket, amelyeket a látogatók feltöltenek és összekapcsolja a Street View látványával.
Az oldalon található térkép első pillantásra nem szolgál semmiféle újdonsággal, azonban ha jobban megnézzük, akkor a keresésnél nemcsak a címet lehet beírni, hanem egy időskálán behatárolhatjuk, hogy az adott környék mikori állapotára vagyunk kíváncsiak. Az eredmény egy olyan látvány lesz, ahol a háttérben a mai utcakép vagy városrész látszik, az előtérben középen pedig a régi felvétel. A virtuális világban ugyanúgy tudunk mozogni, mint a Street View-nál, csak ha az adott helyen elérhető korabeli fénykép, akkor az is megjelenik.
A régi fényképek feltöltéséhez át kell esnünk egy ingyenes regisztráción, de ha van, akkor Google accountunkat is használhatjuk. Ez esetben a képeket nemcsak a számítógépünkről tölthetjük fel, hanem Picasa albumunkból is válogathatunk. A feltöltött képeket egy képzeletbeli rajzszöggel a térkép megfelelő helyére kell tűzni és azt is meg kell adni, hogy mikor készült a fotó. Ha napra pontosan tudjuk, akkor azt is megadhatjuk, de arra is van lehetőség, hogy csak körülbelüli évszámot írjunk be.
Egy régi képhez a legtöbbször egy történet is tartozik, ha akarjuk, akkor ezt is megoszthatjuk a nagyvilággal. Ezeket olvasva még pontosabb, részletesebb képet kaphatunk az adott korról és a képen szereplő tájról, épületekről, emberekről.
A HistoryPin oldalának és az oda feltöltött képek böngészéséhez be sem kell jelentkeznünk. Szabadon kereshetünk földrajzi helyek, kulcsszavak és időpontok alapján. A jelenleg valamivel több mint 30 ezer régi fotót tartalmazó adatbázisból a szerkesztők tematikus válogatásokat is készítenek, és különböző versenyekkel igyekeznek gyarapítani a képek számát.