Jövő héten ismét nagy bejelentésre készül az Apple – érkezik az OS X 10.7, azaz az oroszlán (Lion).
Jövő héten ismét nagy bejelentésre készül az Apple – érkezik az OS X 10.7, azaz az oroszlán (Lion). Hogy miért szereti Jobs ragadozókról elnevezni operációs rendszereit az rejtély, de nem is érdekes: a nevek nagyjából találóak, hiszen az OS X gyors, erős és néha félelmetes (főleg a Finder).
A Lionról, ahogyan azt már az Apple esetében megszokhattunk, nem tudni semmit, nem szivárgott ki semmi infó – az OS X-ek esetében éppen ez a nagy titokzatosság a móka lényege. 20-án megtudjuk (és mi természetesen rögtön megírjuk), de addig is, a Lion apropóján, nézzük honnan indult a világ egyik legstabilabb operációs rendszere.
Múlt hónapban ünnepelte tizedik születésnapját az OS X – 2000. szeptember 13-án érkezett az első publikus béta, a „Kodiak” kódnevű verzió. A történet azonban jóval előbb kezdődött…
1985: Steve Jobs megalakította a NeXT nevű céget. Az eredeti terv az volt, hogy fantasztikus hardvereket és szoftvereket gyártanak majd (talán ez lett volna Steve bosszúja, amiért „kirakták” a részben általa alapított cégből). A főleg Ross Perot által finanszírozott NeXT ígéretesen indult, de sajnos hardver terén messze nem hozták a várakozásokat. Steve érdeklődése így egyre inkább a szoftverek, pontosabban az operációs rendszerek felé fordult. Megszületett az OpenStep.
1996: Az Apple felvásárolja a NeXT-et, 429 millió dollárért. A felvásárlás célja: szeretnék Unix alapokra helyezni, és keretrendszerként az OpenStep-et használni a következő Apple operációs rendszer alapjául. A projekt kódneve „Rhapsody”, azonban még ebben az évben átnevezik OS X-re (az X a római tízes, ez lett ugyanis a tízedik Apple operációsrendszer-verzió). A felvásárlással együtt, az OPenStep vezető fejlesztője Avie Tevanian mellett, az Apple visszakapta Jobsot is, aki nem habozott, és (igaz, nem rögtön) szépen átvette a cég irányítását.
1999: Megjelenik az Apple OS X server 1.0 – tulajdonképpen csak egy preview, demonstrálandó az OpenStep alapú új rendszert.
2000: Megjelenik az operációs rendszer első publikus bétája, „Kodiak” néven. Főleg a szoftverfejlesztőknek szóló kiadás volt ez, hiszen a cégnek előbb a szakembereket kellett meggyőznie.
2001. március: Végre itt a teljes verzió, az Apple OS 10.0, a Cheeath, majd szeptemberben a 10.1-es Puma. Bár mindkét verzió tele van még bugokkal, már ekkor is látszik, hogy a rendszer óriási előrelépés az OS 9-hez képest. A teljesen új kódbázis miatt a szoftverkompatibilitással is bajok vannak, a nagymacskák azonban már ekkor is nagyon látványosak, és a bugok ellenére is stabilnak mondhatóak, így a fogadtatás pozitív.
2001. szeptember: Piacra kerül a 10.2-es, Jaguár névre hallgató verzió. A legtöbb hibát kijavították. Az Apple mostantól hivatalosan is csak az új operációs rendszert fejleszti.
2002: Májusban Steve Jobs látványosan eltemeti egy koporsóba az OS 9-et, az Apple operációs rendszerének előző generációját. Augusztusban beköszönt az újabb verzió, Panther néven. Ettől az évtől a nagymacskás kódnevek hivatalosan az Apple marketingstratégiájának részévé válnak, rákerülnek a dobozokra, és belekerülnek a reklámokba is.
2005. augusztus: Megjelenik a Tiger, az OS X 10.4, az első Apple rendszer, ami támogatja az Intel chipeket. Sokak szerint a mai napig ez a legjobb OS X verzió.
2008. augusztus: Piacra kerül a Snow Leopard (10.6). Ez az első Apple operációs rendszer, ami már nem támogatja a régebbi generációs Power PC rendszereket. Ezt a ragadozót használjuk azóta is, kisebb-nagyobb foltozásokkal.
Nemsokára pedig itt az Oroszlán. Érdekes kérdés, hogy vajon utána mi lesz, hiszen a nagymacskák között nem igen találni az oroszlánnál impozánsabbat. De ez maradjon a jövő zenéje.